Normalleşmede puanlama devri başlıyor! 4 kriteri sağlayan vilayetlerde kısıtlamalar kaldırılacak

Normalleşmede puanlama devri başlıyor! 4 kriteri sağlayan vilayetlerde kısıtlamalar kaldırılacak

Şubat 19, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Mart ayında olağanlaşmaya geçiliyor” tabirlerini kullandı. Esnafın ve vatandaşların merakla beklediği bu süreçte nasıl bir plan yapılacağı ise merak konusu oldu. Bilim Konseyi üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, olağanlaşmanın nasıl olacağını Hürriyet‘e anlattı:

HER VİLAYET, 4 KRİTER ÜZERİNDEN PUANLANACAK

“Şu anda Bilim Heyetimiz, Toplumda Salgın İdaresi Alt Konseyi üyesi olan hocalarımız bir gösterge üstünde çalışıyor. Bu göstergenin çeşitli alt belirteçleri olacak. Vilayetlere 4 kritere nazaran puan verilecek. Bu toplamda belirlenecek puana nazaran, salgının ilgili yerleşim yerlerindeki artma, sabit seyretme yahut azalma durumları göz önünde bulundurulacak.

O kriterler şöyle olacak:

1- Vilayetlerdeki 7-14 günlük hadise sayıları

2- Testte olumluluk oranları

3- Ağır bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu

4- Vilayetlerdeki aşılama durumu

PUANLAMAYA NAZARAN KISITLAMALAR GERİ GELEBİLİR

Azalma eğilimindeki vilayetlerde kısıtlamaların kademe evre gevşetilmesi (sokağa çıkma yasakları, kafe, restoranlar ve kıraathanelerin açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gibi) kelam konusu olacakken, makul aralıklarla yapılacak değerlendirmelerde bir artış eğilimi olması halinde, kısıtlamaların yine arttırılması gündeme gelebilecek.”