Normalleşmede “hava durumu” taktiği! Vatandaşlar vilayetlerin son durumunu anbean takip edecek

Normalleşmede “hava durumu” taktiği! Vatandaşlar vilayetlerin son durumunu anbean takip edecek

Şubat 23, 2021 0 Yazar: farukkscu

Pandemiyle çaba kapsamında vilayet il planlanan kademeli yolun detayları belirli olmaya başladı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘nın 1 Mart‘tan itibaren geçileceğini açıkladığı kademeli uygulamaya ait altyapı çalışmaları sürerken, vilayet pandemi konseylerinin takip edeceği kriterler de oluşturuluyor. Buna nazaran, vilayetlerin pandemi düzeyini gösteren “Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” kategorilerine geçiş kriterleri oluşturuluyor. Hangi durumda, hangi yasakların kalkacağına ait bu listeler, vilayet hıfzıssıhha şuralarına gönderilecek.

VİLAYETLERDE NEYE BAKILACAK?

Yapılan çalışmaya nazaran, bu kuralların değişmesi ve bir ilin diğer kategoriye geçişi için belirlenen kriterler bulunuyor. 100 bin üzerinden yapılan olay sayısı hesabının yanı sıra, aşılama oranı, hastanelerin kapasitesi, ağır bakımların kapasitesi üzere kriterler de göz önünde bulundurulacak.

VİLAYET İÇİ UYGULAMA

Vilayet içi takip ise farklı işleyecek. Her ilçeye yönelik başka kararlar alınmayacak. Vilayet, bir bütün olarak pahalandırılacak. İş hareketliliği ve geçirgenlik nedeniyle bilhassa metropol ilçeleri birbirinden ayırmak ve farklı kurallar koymanın mümkün olmadığı belirtildi. Lakin hadise patlaması olduğunda bölgesel karantinaya gidilebilecek.

HAZİRANA KADAR DEVAM

Vatandaşlar, “hava durumu” üzere gidecekleri ilin durumu ile pandemi düzeyini öğrenmek ve yasakları bilmek zorunda olacak. Değişimler, gerekirse bir haftalık, olağanda 14 günlük izlemelerden sonra yapılacak. Uzmanlar, yeni uygulanacak sistemin vatandaşlara yeterli anlatılması gerektiğini belirtiyor. Yeni sistemin haziran ayına kadar bu biçimde devam etmesi planlanıyor. Gelişmelere bağlı olarak, yaz aylarında yeni bir plan kelam konusu olabilecek.

DÜNYADAKİ SEYİR

Toplantılarda yapılan değerlendirmelerde, dünyadaki hadise sayılarında bilhassa son iki haftada düşme eğilimi görüldüğü fakat tekrar de mutasyonlar nedeniyle belirsizliğin sürdüğü söz edildi.

KARADENİZ OLAYLARI DA KONUŞULDU

Pandemi nedeniyle yapılan toplantılarda Samsun başka bir başlık oldu. Samsun’da mutasyonlu virüse ait dataların yüksek çıkmasının nedenleri araştırılıyor. Mutasyonlu virüsün, son devirlerde uçuş olmaması nedeniyle, bu bölgeye yaz aylarında gelen gurbetçilerden kaynaklanmış olabileceği söz ediliyor. Mutasyonlu virüsün kış ayları boyunca çoğalmış olabileceği yorumları yapılıyor. Türk tipi mutasyonlu virüs olup olmadığı da araştırılıyor.

Hürriyet’in haberine nazaran Karadeniz vilayetlerindeki olay sayısının yüksek olması ise hava sıcaklığına bağlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda bölgede 20 dereceyi aşan sıcaklık nedeniyle, toplumsal hareketliliğin arttığı ve kış aylarında bunalan Karadenizlilerin kuralları dikkate almadığı yorumları yapılıyor.

KURALLAR VİLAYET GENELİNİ KAPSAYACAK

Her vilayette sokağa çıkma yasağına ait saatlere, yaşlı ve gençler için olan başka uygulamalara, tercihen kafe ve restoranların açık olup olmadığına bakılması gerekecek.

Bir kişi seyahat etmek istiyorsa, kendi vilayetindeki kurallara nazaran takvim belirleyecek ve gideceği yerdeki kurallara tabi olacak. Lakin yaz periyodunda önemli yasaklar olmayacağı hesabıyla, bunun önemli sorun yaratmayacağı düşünülüyor.

Bir vilayette yalnızca merkez ilçe değil, öteki ilçelerde de tıpkı program uygulanacak. Lakin hadise sayısında önemli artışlar olduğunda bölgesel karantina uygulanacak. O vakit kurallar farklılaşabilecek.

Bakan Koca’nın açıklamasına nazaran, 100 binde 10’un altındaki vilayetler (düşük riskli) mavi, 100 binde 11-35 ortası (orta riskli) sarı, 100 binde 36-100 ortası (yüksek riskli) turuncu ve 100 binde 100’ün üstündeki vilayetler (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

Vilayet bazında hadise sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylelikle o vilayetlerde yaşayanlar, açıklanan hadise sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini evvelce görecek. Tedbirlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.