NASA’dan Perseverance’ın Mars’a İndiği Anlara İlişkin İmgeler

NASA’dan Perseverance’ın Mars’a İndiği Anlara İlişkin İmgeler

Şubat 23, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Mars misyonu ile ilgili yeni manzaralar yayınlamaya devam ediyor. Bu defa Perseverance isimli Mars kaşifinin Kızıl Gezegen’e iniş anına ilişkin imajları paylaşan kurum, tarihin seyrini değiştirebilecek potansiyele sahip uzay misyonunun en kritik anlarında neler yaşandığını tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş oldu.

NASA’nın paylaştığı yeni imgeler, hakikaten de fevkalâde seviyede. Zira Perseverance’in Mars yüzeyine nasıl yaklaştığı, temasın nasıl gerçekleştiği ve Perseverance’ı Mars yüzeyine bırakan aracın tekrar nasıl yükseldiği, paylaşılan imajlarda mevcut. Lakin ne yazık ki iniş anına ses, kaydedilebilmiş durumda değil. Lakin NASA, Mars’a inişten sonra Mars’ta kaydettiği sesleri de paylaşmaya başladı.

İşte paylaşılan görüntüden bir imaj

NASA’nın Mars’ta hayat belirtisi arayacak olan uzay aracı, 6 kameralı bir yapıya sahip. Bunlardan 3 tanesi de giriş, alçalış ve inişte kullanıldı. Paylaşılan imajlar, bu kameraların hiçbir meseleyle müsabakadan çalıştığını gözler önüne seriyor. Çünkü NASA’nın paylaştığı manzaralarda hem paraşüt misyonu gören aracın hem Perseverance’ın hem de Mars yüzeyinin imgeleri yer alıyor.

Az sonra sizlerle paylaşacağımız manzaraların güya bir uzay sinemasından alınmış üzere olduğunu açıkça söz edebiliriz. Zira evvel Kızıl Gezegen’e yaklaşan uzay aracının sallantısını, akabinde da toz bulutu içinde gerçekleştirilen iniş ile Perseverance’i Mars’a indiren modülün nasıl uçup gittiğini göreceksiniz. Dilerseniz artık sizleri, o enfes imajlarla baş başa bırakalım.

İşte Perseverance’in Mars’a indiği o anlar