Meteoroloji’den Marmara ve Karadeniz için sağanak, Doğu Anadolu için ağır kar yağışı uyarısı

Meteoroloji’den Marmara ve Karadeniz için sağanak, Doğu Anadolu için ağır kar yağışı uyarısı

Mart 1, 2021 0 Yazar: farukkscu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesitlerinin kesimli çok bulutlu, (Edirne hariç) Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Nevşehir, Niğde ve Hatay etraflarının yağışlı; ülkemizin güneybatısının modüllü az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

İÇ VE DOĞU KESİTLERDE PUS İLE YER YER SİS BEKLENİYOR

Yağışların ekseriyetle yağmur; Güney Marmara’nın yüksek bölümleri, Karadeniz’in iç bölümleri, ve Doğu Anadolu’nun doğusu ile sabah saatlerinde Niğde ve Nevşehir etraflarında karla karışık yağmur ve kar formunda olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölümlerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayları bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan kesitlerde çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

EGE VE ANTALYA ETRAFLARINDA KUVVETLİ RÜZGAR

Hava sıcaklıkların ülkenin güney kesitlerinde mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, başka yerlerde mevsim normallerinde seyretmesi beklenmektedir. Rüzgarın çoklukla kuzeyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Ege’nin güney kıyıları ile Antalya etraflarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) eseceği iddia ediliyor.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

VİLAYETLERE NAZARAN HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 9°C

Kesimli, vakitle çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra İstanbul’un Avrupa yakası, akşam saatlerinden itibaren vilayet geneli yağmurlu

ANKARA °C, 6°C

Kesimli, yer yer çok bulutlu

İZMİR °C, 13°C

Modüllü ve az bulutlu

ANTALYA °C, 18°C

Modüllü ve az bulutlu

TRABZON °C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

ZONGULDAK °C, 7°C

Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

ERZURUM °C, 0°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

DİYARBAKIR °C, 12°C

Kesimli, yer yer çok bulutlu, aralıklı yağmurlu