Meteoroloji vilayet il sıralayıp saat verdi! Sağanak yağmur uyarısı

Meteoroloji vilayet il sıralayıp saat verdi! Sağanak yağmur uyarısı

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son datalara nazaran yurdun kuzey ve iç kesitlerinin kesimli ve çok bulutlu, Marmara‘nın doğusu, Karadeniz‘in geneli ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Çankırı, Yozgat, Sivas, Kayseri, Bingöl, Muş ve Bitlis etraflarının yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Sağanak yağışın İstanbul’da da tesirli olması bekleniyor.

Yağışların, Karadeniz’in iç kısımları, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun yağış alan yerlerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor.

BUZLANMA UYARISI

Gece saatlerinde iç ve doğu kısımlarda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ÇIĞ DÜŞME TEHLİKESİNE KARŞI DİKKATLİ OLUNMASI İSTENDİ

Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan bölümlerde çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır. Buna nazaran dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve önlemli olunması konusunda ihtarda bulunuldu.

SICAKLIK DÜŞECEK

Sıcaklıkların kuzeybatı bölümlerde hissedilir derecede (4 ila 8 derece) azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor. Rüzgarın çoklukla kuzeyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuvvetli (30-50 Km/saat) eseceği kestirim ediliyor.