Matematik Dünyasında Çığır Açabilecek Makine Geliştirildi

Matematik Dünyasında Çığır Açabilecek Makine Geliştirildi

Şubat 10, 2021 0 Yazar: farukkscu

İsrail’deki araştırmacılar, yeni bir algoritmik icat geliştirdi. Yapılan bu icadın, matematiksel hesaplamaların keşfinin otomatikleştirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Ünlü bir matematikçi olan Srinivasa Ramanujan’a atıf olarak bu icadın ismi Ramanujan Makinesi olarak konuldu.

Bilgisayarlaştırılmış bir sistem olan Ramanujan Makinesi, π ve e üzere matematiksel sabitlerin olduğu hesaplamaları kendi kendine üretebilecek. Pekala, Ramanujan Makinesi bilim ismine neler vaat ediyor?

Matematiksel hesaplamaları yapabilecek bir makine: Ramanujan Makinesi

İsrail Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, yayınladıkları araştırmada şu tabirleri kullandı: “e ve π Temel matematiksel sabitler, soyut matematik ve geometriden fiziğe, biyoloji ve kimyaya kadar bilimin farklı alanlarında görülebiliyor. Temel sabitlerle ilintili yeni matematiksel formüller epey enderdir ve çoklukla yüzeysel biçimde keşfedilirler.”

Ramanujan Makinesi’nin bu bahiste işleri biraz daha hızlandıracağı kestirim ediliyor. Bulut irtibatlı bilgisayarlardan gücünü alan bu makine, hesaplama üretme ve temel sabitler için matematiksel formüller keşfetme üzere yeteneklere sahip.

Science Alert’te yer alan habere nazaran bu algoritma makinesi, kolay kanıtlanabilir hesaplamalar üretti. Lakin asıl beklenen şey, π üzere sabitleri hesaplamada yeni fraksiyonel yollar keşfetmesi ve şimdi kanıtlanmamış hesaplamalarla gelmesiydi.

Araştırmanın kıdemli muharriri Ido Kaminer, “Bilgisayar, bir formülü kanıtlamanın kolay mı yoksa güç mu olduğunu umursamıyor ve yeni sonuçları, evvelki matematiksel bilgilere dayandırmıyor. Yalnızla matematiksel sabitlere dayalı. Algoritmanın kendisinin bulduğu hesaplamaları kanıtlayamadığını belirtmek hayli kıymetli. Bu noktada çözme vazifesi insan matematikçilere kalıyor” tabirlerini kullandı.

Bu algoritmanın yapabileceği şeyler konusunda bilim insanlarını heyecanlandıran şeyler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Catalan Sabiti içerisinde gizlenmiş olan yeni cebirsel yapının keşfi. Bu da kelam konusu makinenin, matematik dünyasının daha evvel hiç görmediği keşifler yapabileceği manasına geliyor.