Maltepe’de yükselen çöp yığınlarına İBB neden müdahale etmiyor? Karşılık Beyaz Masa’dan geldi

Maltepe’de yükselen çöp yığınlarına İBB neden müdahale etmiyor? Karşılık Beyaz Masa’dan geldi

Şubat 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi ortasında toplu iş mukavelesi görüşmelerinde mutabakat sağlanamaması üzerine grev kararı alınmıştı. İlçede grevin tesirleri bilhassa paklık hizmetlerinde hissedildi, sokaklarda toplanmayan çöpler birikmeye başladı. Grev kararının yarattığı problemler, vatandaşın günlük hayatında kahırlar yaratmaya devam ederken, bu duruma İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin neden müdahale etmediği ise merak konusu oldu.

“İBB’NİN YETKİSİ YOK”

Maltepe’de biriken çöpler nedeniyle İBB’nin takviye çizgisi Beyaz Masa’yı arayıp şikayette bulunan ilçe sakinleri, beklediği yanıtı alamadı. Beyaz Masa sınırından yapılan açıklamada, ilçenin Maltepe Belediyesi’nin yükümlülüğünde olduğu, bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin rastgele bir müdahalede bulunmasının yasak olduğu belirtildi.

TOPLUM SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR

Çalışanların grevi dördüncü günde devam ederken Maltepe’nin birçok mahallesinde çöpler konteynerlerden taşarak yollara saçıldı. Alınan grev kararı sonrası en büyük mağduriyeti yaşayanlar ise ilçe sakinleri oldu. Konteyner kenarlarında biriken çöpler ise; salgınla boğuştuğumuz şu günlerde toplum sıhhatini tehdit eden kıymetli bir sorun haline dönüştü.

Maltepe’den gelen imgeler kaygı yaratıyor;