Maket konutlarla dolandırıcılık yapan iş insanına tarihi ceza! Hayali daireler için 316 yıl

Maket konutlarla dolandırıcılık yapan iş insanına tarihi ceza! Hayali daireler için 316 yıl

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye nazaran, Temel Bulut ve oğlu Özkan Oral Bulut, Bulut İnşaat Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak, ailevi yakınlıkları bulunan başka şüphelilerle birlikte İstanbul Esenyurt’ta başladıkları inşaatları 2013, 2014 ve 2015 yıllarında tamamlayıp bitireceklerine dair kamuoyunda reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlediler.

TOPLAM 1300 YILA KADAR MAHPUS İSTENDİ

6 kuşkulu Eviva, Eviva Tower, Ewiva Home, Ewiva Nirvana, Ewiva Gümüşcity ve gibisi isimler altında konut yapı projelerinin şimdi inşaatına başlamadan ve yasal prosedürünü tamamlamadan maket üzerinden satış yaptılar. 130 mağdurun yer aldığı iddianamede Temel Bulut, oğulları Özkan Oral Bulut ve Volkan Vural Bulut, satış danışmanı Mine Turğut, yeğeni Alper Fatih Bulut ve gelini Ecem Bulut hakkında ‘tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ cürmünden 1300 yıla kadar mahpus cezası istendi.

“BEN MAĞDUR OLDUĞUM İÇİN MÜŞTEKİLER DE MAĞDUR”

Bakırköy 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS’le bağlanan sanık Temel Bulut, yaptığı son savunmada şunları söyledi: “Ben 4 yıldır tutukluyum. Ben dolandırıcılık yapmadım, ticaret yaptım. 100 lira harcadıysam 10 liralık satış yapmışım. İnşaatlara çok daha fazlasını harcadım. Çok mağdurum. Ben mağdur olduğum için müştekiler de mağdur”

“TARİHİ BİR KARARDIR”

Mahkeme, sanıklar Özkan Oral Bulut, Volkan Vural Bulut, Alper Fatih Bulut, Ecem Bulut ve Mine Turğut’un ‘nitelikli dolandırıcılık’ cürmünü işledikleri konusunda kâfi kanıt elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi. Mahkeme, sanık Temel Bulut’u ‘tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ kabahatinden 316 yıl 3 ay mahpus ile 1 milyon 275 bin TL isimli para cezasına çarptırdı. Avukat Orhan Boran, “Sanık Temel Bulut aleyhine verilen mahpus cezası tarihi bir karardır. Artık konut satma vaadiyle mağdurları dolandıranlar, sürecin sonunda çok önemli mahpus cezası alacaklarını bilmelidirler” dedi.