Liselerde yüz yüze imtihanlar, 8 Mart’tan itibaren yapılacak

Liselerde yüz yüze imtihanlar, 8 Mart’tan itibaren yapılacak

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ulusal Eğitim Bakanlığınca 1 Mart pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nda yapılacak değerlendirmeler sonucunda valilik vilayet hıfzıssıhha heyetlerince “yerinde karar” uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı.

OKULLARIN AÇIKMADIĞI VİLAYETLERDE İMTİHANLAR ERTELENECEK

Edinilen bilgiye nazaran, birinci periyot liselerde yapılamayan yüz yüze imtihanlar için okullar 8 Mart’tan itibaren planlama yapacak. Yerinde karara bağlı olarak, okulların açılmayacağı yüksek risk içeren vilayetlerde liselerdeki yüz yüze imtihanlar da ertelenecek.

BAKAN SELÇUK, ‘SINAVLARIN İÇİN ORTAM MÜSAİT’ DEMİŞTİ

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir canlı yayında liselerde yapılacak yüz yüze imtihanlarla ilgili şu sözleri kullanmıştı:

“Eylülün ortasında okul açıldı, 1 Kasım’a kadar bahis ne kadar olur? Eylül, ekim… Bu kadar mevzudan karne notu vermek istiyoruz. Karne notunu verirken aslında çocukları izliyoruz da… Lise öğrencilerinin yüzde 40’ı da imtihana girdi, yüzde 60’ı kaldı. Onlarla ilgili yerinde karara bağlı olarak örneğin ‘şu vilayette çok yüksek risk olduğu için okullar açılmayacak’ denildiğinde o vilayette zati imtihan olmayacak, yani risk varsa imtihan ertelenecek, sonraki haftalarda olacak. Bu yüzden biz okulların çok denetimli olduğunu biliyoruz, okulların denetlendiğini biliyoruz. Okulum Pak Evrakı ile her okulun risk değerlendirmesinin yapıldığını ve bizim önemli ölçüde okulumuzda alınması gereken tedbirler olduğunu gördük ve bunları da aldık. Bu imtihanların yapılması için ortam müsait. Şayet imtihan varsa, çocuklar hiç bırakmıyorlar, canlı ders sayısı artıyor ancak hiç imtihan yok derseniz bu sefer düşüyor. Lise birinci sınıftaki çocuk lise ikiye gidecek, lise birde eksiği olan çocuk lise ikiyi yapamayacak, bu zincirleme devam ediyor. Çocukların en az yarısı ‘lütfen imtihan olsun, biz çalıştık, hazırlandık, bizim çalışmamızın karşılığı olmalı’ diye ısrarla bize bir yansıda bulunuyorlar.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Selma Kasap