Lider Biden talimat verdi! ABD, Suriye’deki İran dayanaklı kümelere hava saldırısı düzenledi

Lider Biden talimat verdi! ABD, Suriye’deki İran dayanaklı kümelere hava saldırısı düzenledi

Şubat 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD’li bir savunma yetkilisi, Bağdat ve Erbil’deki roketli hücumlarla bağlı olduğu düşünülen ve İran‘ın desteklediği Suriye‘deki bir kümeye ilişkin maksada atak düzenlediklerini teyit etti.

TEK BİR HAVA SALDIRISI

Yetkili, taarruza ait ayrıntı vermezken, Amerikan medyasında yer alan haberlerde ABD Lideri Joe Biden’ın atağa onay verdiği ve bunun tek bir hava saldırısı olduğu argüman edildi.

İRAN DAYANAKLI KÜMELERE İLİŞKİN TESİSLER VURULDU

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “Başkan Joe Biden’ın talimatı üzere ABD kuvvetleri doğu Suriye’de İran dayanaklı silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi.” açıklamasında bulundu.

Bu atağın son vakitlerde Irak’ta düzenlenen roketli akınlara karşılık olduğunu belirten Kirby, “Özellikle de bu atak Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran takviyeli kümelerin hudut denetim noktasında bulunan birçok tesisini yok etti.” sözlerini kullandı.

KOALİSYON ÜLKELERİNE DANIŞILDI

Atağın DEAŞ aykırısı koalisyon ülkeleri ile danışılarak yapıldığını anlatan Kirby, bunun Irak ve Suriye’deki genel durumu tırmandırmamak için orantılı bir biçimde icra edildiğini kaydetti.