Kuvvetli rüzgar ve kar yağışı bitmiyor! Marmara’ya Karadeniz üzerinden yeni kütleler geliyor

Kuvvetli rüzgar ve kar yağışı bitmiyor! Marmara’ya Karadeniz üzerinden yeni kütleler geliyor

Şubat 16, 2021 0 Yazar: farukkscu

Yurdu tesiri altına alan kar yağışı sürat kesmeden devam ediyor. İstanbul‘da kimi semtlerde karışlarla ölçülecek bir örtü oluşturan kar, dün Ankara’da da tesirli olmaya başladı. İddialara nazaran perşembeden itibaren İstanbul’da kar yağışı karla karışık yağmura dönecek lakin soğuklar bitmeyecek.

DONDURUCU SOĞUK HAFTA SONUNA KADAR YURTTA KALACAK

Kar yağışı hafta ortasından itibaren adım adım tesirini azaltmaya başlayacak olsa da dondurucu soğuklar hafta sonuna kadar yurtta kalacak. Marmara Bölgesi’nde iki gün boyunca tesirli olacak rüzgarlar, soğuğun daha keskin hissedilmesine yol açacak.

HER BÖLGEYE İHTAR GELDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun yağış alan kısımlarında yağmur, yağış alan öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor. Yağışların, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kısımları ile Kocaeli, Sakarya, Giresun, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak etraflarında ağır kar, Akdeniz kıyıları ile Kilis etraflarında kuvvetli yağmur halinde olması bekleniyor.

Marmara bölgesi ile iç ve doğu bölümlerde buzlanma ve don olayı görüleceği iddia ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.