Koronanın kökenini araştıran DSÖ heyeti, Vuhan’la ilgili iki iddiayı yalanladı

Koronanın kökenini araştıran DSÖ heyeti, Vuhan’la ilgili iki iddiayı yalanladı

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, Kovid-19’un kökenine dair yeni bir açıklamada bulundu.

Dedkov, Vuhan’daki besin pazarında salgının yayılması için tüm şartların olduğunu lakin bunun virüsün oradan kaynaklandığı manasına gelmediğini söyledi.

LABORATUVARDAN SIZDI ARGÜMANI YALANLANDI

Kovid-19’un Vuhan Viroloji Enstitüsü cından sızdığı argümanlarını da yalanlayan Dedkov, “Laboratuvar harika bir biçimde donatılmış. Oradan bir şeylerin sızmış olabileceğini hayal etmek benim için güç.” sözlerini kullandı.

2002-2003’teki Akut Teneffüs Yolu Sendromu (SARS) salgınının akabinde yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak maksadıyla kurulan enstitü, “Kovid-19’un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve ezkaza dışarı çıktığı” savlarına husus olmuştu.

Çinli yetkililer, kelam konusu savları reddetmiş, “Kovid-19’un diğer bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz eserleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan” karşı argümanlar ortaya atmıştı.

ÇİN, SORUŞTURMA DAVETLERİNE GERİ ÇEVRİLMİŞTİ

Çin, daha evvel ABD idaresinin virüsün kökenine ait soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye milletlerarası soruşturma daveti yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Daha sonra memleketler arası baskıların artmasının akabinde ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, birinci olarak ocak başında Çin’e gitmiş lakin Pekin idaresinin geçerli vizelerin alınmadığı ihtarını yapmasının akabinde geri dönmek zorunda kalmıştı.

Müsaadelerin alınmasının akabinde 14 Ocak’ta özel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu müddette Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, birinci hadiselerin görüldüğü Vuhan’daki deniz eserleri besin pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Denetim Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

KORONA, BİRİNCİ KE VUHAN’DAKİ PAZARDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Dünya, Kovid-19 salgınından birinci defa Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli teneffüs yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, birinci sefer Vuhan’da deniz eserleri besin pazarını ziyaret eden bireylerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da birinci hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu kestirim edilen, daha evvel bilinmeyen tıptaki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Nuri Aydın