Kongre baskını nedeniyle azil yargılanması süren Trump’ı zora sokacak görüntüler ortaya çıktı

Kongre baskını nedeniyle azil yargılanması süren Trump’ı zora sokacak görüntüler ortaya çıktı

Şubat 11, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratlar tarafından suçlanan ve ikinci defa azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Trump’ın Senato‘daki azil yargılamasında 2. gün sona erdi. Temsilciler Meclisinden gelen ve argüman makamı olarak misyon yapan Demokrat savcı vekiller yaklaşık 8 saat boyunca Trump aleyhindeki tezlerini ortaya koydu.

TRUMP’I BAŞ SORUMLU İLAN ETTİLER

Demokrat savcı vekillerin lideri Jamie Raskin, Trump’ın “Kongre baskınının baş sorumlusu” olduğunu savunurken, kelam alan öteki savcı vekiller de Trump’ın seçim sonuçlarına ait “doğru olmayan” argümanlarını tekrarlayarak kendi taraftarlarını kışkırttığını ileri sürdü.

GÖRÜNTÜDE NELER VAR?

Kürsüye gelen Demokratlar kendi hususlarıyla ilgili daha evvel yayınlanmamış çok sayıda görüntüyü birinci defa kamuoyuna açıklarken, dakika dakika baskının nasıl yaşandığını ortaya koymaya çalıştı. Demokratların Trump’a karşı tezlerini sunduğu oturumda yayımlanan 13 dakikalık görüntü Senato’da soğuk duş tesiri yarattı. Küfürlerin sansürsüz bir halde yer aldığı görüntüde, 6 Ocak‘ta yaşananların yarattığı dehşet, kalabalığın başvurduğu şiddet, polisin paniği ve Kongre üyelerinin yaşadığı dehşete dair manzaralar yer alıyor.

TRUMP “KONGRE BİNASINA YÜRÜYECEĞİZ” DİYOR

Görüntüde, Trump’ın seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair temelsiz ve temelsiz argümanlarını heyecanlı bir biçimde yinelediği görülüyor ve bir noktada “Kongre binasına yürüyeceğiz” diyor. Bu kelamları sarf ederken, destekçilerinden bir küme esasen Kongre Binası’na ulaşmış durumdaydı.

“ABD, ABD, ABD” sloganları atan bir küme, Kongre binasının etrafındaki bariyerleri zorlarken görülüyor. Kendilerini durdurmaya çalışan polis memurlarının üzerine yürüyenlerin üstünde ise askeri kamuflaj kıyafetleri var. Polise karşı karşıya gelenlerin küfürler ettiği, “domuz” ve “hain” üzere sözler sarf ettiği duyuluyor.

“TRUMP İÇİN SAVAŞ” SLOGANLARI

Bu noktada görüntü tekrar Trump’ın konuşmasına dönüyor. Bina önünde ellerinde bayrak ve silah tutan Trump destekçileri toplanmış, bir kişi, üzerinde ilmek sallanan bir darağacının üzerinde duruyordu. Kalabalığın “Trump için savaş” sloganları attığı görülüyor.

Bu esnada bir küme protestocu da Senato Genel Konsey salonuna girerek, birinin “Burası Senato mu?” diye sorduğu duyuluyor. Bir oburu da salondan tahliye edilmiş olan senatörleri kast ederek, “Neredeler?” diye soruyor. Kimi göstericilerin, Senatörlerin artlarında bıraktığı kağıt ve öbür eşyaları kurcaladığı görülüyor. İçlerinden biri, “Bu pisliklere karşı kullanabileceğimiz bir şeyler olmalı” diyor.

MIKE PENCE İLE GÖSTERİCİLER ORTASINDA 30 METRE VARMIŞ

Kongre binası içinden ve dışından çekilmiş çok sayıda görüntü, göstericilerin binaya ne halde girdikleri, polisle nasıl karşı karşıya kaldıkları ve delege oylarının sayımını yapan senatörlere ne kadar yakın olduklarını ortaya koydu. Bir görüntüyü izleten Demokrat vekiller, birtakım göstericilerin eski Lider Yardımcısı Mike Pence ile beraberindeki senatörlere 30 metre kadar yakın oldukları ve Pence’in muhafazalar eşliğinde inançlı yere götürüldüğünü anlattı.

Bir öbür görüntüde ise Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney’nin bir polisin ihtarıyla göstericilerden son anda uzaklaştığı anlar kameraya yansıdı. Vakit zaman gergin anların da yaşandığı Senato Genel Şurasında Trump ile 6 Ocak’ta bir telefon görüşmesi yaptığı ileri sürülen Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee, Demokratların görüşme tezini yalanladı.

Lee kelam konusu kısmın kayıtlardan çıkarılmasını isterken, bu sürecin oylama gerektirip gerektirmediğine ait yaşanan uyuşmazlık, Senato Genel Şurasında kısa vadeli karmaşaya neden oldu. İddiayı gündeme getiren Demokrat savcı vekilin, kelam konusu iddiayı kayıtlarından çıkaracaklarını açıklamasıyla tansiyon düştü.

DEMOKRAT SAVCI VEKİLLER 8 SAAT DAHA SUNUM YAPACAK

Demokrat savcı vekiller mahallî saatle perşembe 12.00’de başlayacak 3. gün oturumunda 8 saat daha sunum yapacak. Akabinde cuma ve cumartesi günü 8’er saatten Trump’ın avukatları da kendilerine ayrılan toplam 16 saat içinde tezlerini ortaya koyacak.

Bu sürecin akabinde tarafların varsa şahitlerini çağırmaları ve kelam konusu şahitlerin dinlenmelerine geçilecek. Trump’ın söz vermeyeceği daha evvel açıklanan davada şimdi şahit olmadığı kaydediliyor. Cumhuriyetçiler kadar Demokratların da yargılamanın uzamaması için şahit çağırmamayı tercih edebilecekleri belirtiliyor. Kelam konusu sunumların akabinde senatörlere her iki tarafa da sorularını yöneltebilmeleri için 4 saat mühlet verilecek.

TRUMP’IN AKLANMASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Senatörlerin soru-cevap kısmının akabinde son tartışma kısmı ve akabinde Trump’ın hatalı olup olmadığına karar verilecek oylamanın yapılması bekleniyor.

100 sandalyeli Senato’da Trump’ın hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50’şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump’ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

1’i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil unsuru, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı