Kemiğe Dönüşen Jel Formunda Biyomürekkep Geliştirildi

Kemiğe Dönüşen Jel Formunda Biyomürekkep Geliştirildi

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Günümüzde teknolojinin süratli ilerleyişiyle sıhhat konusunda da yeni bir çağa yavaş yavaş geçmeye başladık. Bu yeni çağda bedenimizdeki organları ve dokuları yine oluşturacak, haliyle daha sağlıklı bir hayat elde edeceğiz. Maksada ulaşmaktaki en büyük yardımcılarımızdan biriyse üç boyutlu baskı teknolojisi olacak.

Bugüne kadar üç boyutlu baskı teknolojisiyle çeşitli organların yapılabildiğini görmüştük. Lakin yeni yapılan bir çalışmayla birlikte daha evvel yapılamayan bir şey yapıldı ve canlı hücrelere sahip kemik üretiminin önü açıldı. New South Wales Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “hücre süspansiyonlarında seramik çok istikametli baskı (COBICS)” isimli yeni bir biyolojik mürekkep üretti.

Beden içinde kemik üretimi:

Bilim insanları bundan evvel sentetik kemikler oluşturmakta bir sorun çekmiyorlardı. Lakin bu kemiklerin içindeki canlı hücreler, üretilen sentetik kemiğe uyması umuduyla hekimler tarafından sonradan ekleniyordu. İşte yeni yol bu sorunu ortadan kaldırmayı başardı.

COBICS isimli biyolojik mürekkep, kalsiyum fosfat içeriyor ve oda sıcaklığında jel kıvamına sahip oluyor. Mürekkep, sıvıya maruz kaldığında sertleşerek gözenekli bir yapı oluşturuyor. Yani doğal kemiğe benzeri bir hâle bürünüyor. Üstelik mürekkep, yeni kemiğin gerekli olduğu hastanın bedenine direkt aktarılıyor. Hücreler, mürekkep sertleştikçe oluşan kemikle bütünleşiyor. Hasebiyle ahenk arama sorunu da ortadan kalkıyor.

COBICS’in geliştiricilerinden Iman Roohani, paylaşılan basın açıklamasında insan bedeni dışında kemik üretimi ihtiyacını ortadan kaldıracak potansiyele sahip olan yeni biyolojik mürekkebin, biyolojik bir ortamda toksik olmayacak formda formüle edildiğini açıkladı. Bununla birlikte mürekkebin sadece beden sıvılarına maruz kaldığında etkinleştiğini ekledi.

Çalışmanın ilerleyen safhalarında araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yapacakları testte 3 boyutlu baskıyla üretilen kemiklerdeki canlı hücrelerin süreçten sonra büyümeye devam edip etmeyeceğini inceleyecek. Sonucun olumlu çıkması halinde COBICS tekniğinin travma, kanser yahut başka hastalıklar nedeniyle kemik hasarı olan hastaları tedavi etmek için kullanılabileceği öngörülüyor.