Kar yağışı geri mi dönüyor? Meteoroloji’den 4 bölgeye sarı kodlu ikaz

Kar yağışı geri mi dönüyor? Meteoroloji’den 4 bölgeye sarı kodlu ikaz

Şubat 19, 2021 0 Yazar: farukkscu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara (Çanakkale ve Balıkesir dışında), İç Anadolu‘nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya ve Elazığ dışında), Eskişehir, Çankırı, Karaman, Siirt ve Batman etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Çoklukla karla karışık yağmur ve kar, İstanbul kıyılarında yağmur biçiminde olması beklenen yağışların; bu sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın etrafları ile Kastamonu’nun kuzey bölümlerinde, akşam saatlerinde ise Rize etrafları ve Artvin’in kıyı bölümlerinde ağır kar biçiminde olması bekleniyor. Marmara Bölgesi ile iç ve doğu kısımlarda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

Hava sıcaklıklarının Ege ve İç Anadolu’da 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor.

AĞIR KAR YAĞIŞI UYARISI

Yağışların, bu sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın etrafları ile Kastamonu’nun kuzey kısımlarında, akşam saatlerinde ise Rize etrafları ve Artvin’in kıyı kısımlarında ağır kar formunda görüleceği iddia edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

ÇIĞ FELAKETİNE DİKKAT

Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

ZİRAİ DON UYARISI

Yurdumuzun kıyı kesitlerinde hafif, iç bölümlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir.

SARI İKAZ NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kaidelerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.