Joe Biden İdaresi, TikTok’un Erişim Yasağını Kaldırabilir

Joe Biden İdaresi, TikTok’un Erişim Yasağını Kaldırabilir

Şubat 11, 2021 0 Yazar: farukkscu

Donald Trump idaresindeki ABD hükümeti, Çin’e karşı büyük bir savaş başlatmıştı. Çinli teknoloji devlerinin ABD için büyük bir güvenlik sorunu olduğunu söz eden Donald Trump, evvel Huawei’ye akabinde da TikTok’a ambargo uygulamıştı. Ocak ayı prestijiyle ABD hükümetinin değişmesi, Çinli şirketlere karşı yaklaşımının nasıl olacağını da merak konusu haline getirmişti. Wall Street Journal’da yer alan bir haber, Joe Biden idaresinin en azından TikTok’a karşı olumlu yaklaşım sergilediğini düşündürüyor.

Donald Trump, TikTok idaresinin ABD merkezli bir şirkete geçmediği sürece, bu toplumsal ağın ülke hudutları içinde kullanılmayacağını söz etmişti. O periyotlarda Walmart ve Oracle üzere şirketler ön plana çıkmış, hatta TikTok ile de görüşülmeye başlamıştı. Lakin gelen son haberler, Joe Biden idaresinin TikTok’un ABD operasyonlarının ABD’li şirketler tarafından satın alınması kararını süresiz olarak geri çektiğini gözler önüne seriyor.

ABD idaresi ile TikTok geliştiricileri ortasındaki müzakereler devam ediyor

Wall Street Journal’ın haberine nazaran Biden idaresi, TikTok’un satın alınmasına yönelik kararları geri çekmekle yetinmedi. Edinilen bilgilere nazaran ABD ulusal güvenlik yetkilileri, TikTok’un ana sahibi ByteDance yetkilileri ile bir ortaya gelmeye başladılar. Taraflar, bu görüşmeler kapsamında Donald Trump’ın savlarının gerçek olup olmadığını tartışıyorlar. Hatırlamayanlar için; Donald Trump ve takımı, TikTok’un kullanıcı datalarını Çin hükümetine sattığını savunuyor, TikTok idaresi ise bu iddiayı kesin bir lisanla reddediyordu.

Wall Street Journal tarafından gündeme getirilen husus, Reuters tarafından da görmezden gelinmedi. Reuters tarafından yapılan açıklamalarda ise TikTok’un yanı sıra Oracle ve Walmart’a ulaşıldığını fakat yaşanan gelişmelerle ilgili resmi bir karşılık alınamadığı tabir ediliyor. Lakin görünen o ki Joe Biden idaresi, TikTok konusunda Donald Trump kadar katı bir görüşe sahip değil. Bu gelişmeler, TikTok’un ABD’deki pürüzünün kaldırılmasına yol açabilir.