İtalya’da bilgi yanlışı nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı

İtalya’da bilgi yanlışı nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı

Ocak 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

İtalya’da Kovid-19 datalarının yanlış hesaplanması yüzünden bir bölge ezkaza karantinaya alındı. Virüs bulaşma endeksi Rt pahası bir hafta evvel 1.4 çıkan ve bu nedenle “kırmızı bölge” ilan edilen Lombardiya’da, tekrar hesaplanan endeksin daha düşük çıkması üzerine önlemler gevşetilerek “turuncu bölge” uygulaması başlatıldı.

İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza, Lombardiya bölgesini “turuncu bölge” olarak ilan eden kararnamaye imza attı ve yanlış değerlendirmeye Bölgesel İdare’den gelen sayıların neden olduğunu belirtti.

TEKRAR HESAPLANDI

Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgenin risk derecesinin mahallî idarenin tarafından gönderilen bilgilerin değiştirilmesi üzerine tekrar hesaplanarak düşürüldüğü duyuruldu.

Lombardiya Bölgesi Sıhhat İşlerinden Sorumlu Letizia Moratti ise yaptığı açıklamada, her bölge için Rt pahasını belirleyen İtalya Sıhhat Yüksek Heyeti’ne (ISS) gönderilen datalarda değişiklik yapılmadığını savundu.

Kırmızı bölge kararı hakkında çarşamba günü Bölgesel İdare Mahkemesi’ne (TAR) iptal müracaatında bulunan lokal idare, ISS’nin kıymetlendirme kriterlerinde kusur yaptığını sav ediyor.

YANLIŞ KARARIN MADDİ ZİYANINI TALEP EDECEKLER

Lombardiya Bölgesel İdaresi Lideri Attilio Fontana, önlemlerin gevşetilmesine karşın iptal davasını geri çekmeyeceklerini ve yanlış kararın maddi ziyanlarının karşılanmasını talep edeceklerini duyurdu.

Milano Belediye Lideri Beppe Sala ise toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Bölge İdaresi’ni Kovid-19 bilgilerini açıklamaya davet etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı