İstanbul’u esir alan kar, devam edecek mi? Meteoroloji son kestirimlerini paylaştı

İstanbul’u esir alan kar, devam edecek mi? Meteoroloji son kestirimlerini paylaştı

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Marmara, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kütahya, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Bingöl etrafları, İzmir’in kuzey ve batı kısımları ve Şanlıurfa’nın doğu ilçelerinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların Güneydoğu Anadolu ile Kuzey Ege kıyılarında yağmur ve sağanak, öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olmak üzere sabah saatlerinde Hakkari ve Şırnak’ın yükseklerinde, gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’nun yükseklerinde yer yer ağır kar formunda olması bekleniyor. Marmara bölgesi ile ülkemizin iç ve doğu bölümlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma riski bulunmaktadır.

Sıcaklıkların yurdun batı bölümlerinde 1 ila 3 derece artacağı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda 4 ila 8 derece azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

KARDAN SONRA YAĞMUR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışının akabinde havaların düzeleceğini, cumartesi gününden itibaren yağışların tesirini kaybedeceğini açıkladı. Bugün yurdun kuzey ve doğu bölümleri bulutlu, Marmara, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kütahya, Eskişehir, Rize’nin iç bölümleri, Artvin ve etrafında karla karışık yağmur ve kar tesirli olacak. İstanbul etraflarıyla İzmir’in kuzey ve batı bölümleri yağmurlu. İstanbul ve etrafı yarın da yağmurlu.

KİMİ VİLAYETLERDE AĞIR KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK

Yağışların, bu sabah saatlerinde Hakkari ve Şırnak’ın yüksek kısımları ile gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’nun yüksek kesitlerinde ağır kar formunda görüleceği varsayım edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın bu sabah saatlerinde kuzeyli istikametlerden Akdeniz ve İç Anadolu‘nun güneyinde kuvvetli ve fırtına (60-80 km/sa) biçiminde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Yurdumuzun kıyı kesitlerinde hafif, iç kesitlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir.