İstanbul’da kar yağışı devam edecek mi? Meteoroloji’den megakent için yeni bir rapor daha

İstanbul’da kar yağışı devam edecek mi? Meteoroloji’den megakent için yeni bir rapor daha

Şubat 15, 2021 0 Yazar: farukkscu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan ihtara nazaran, İstanbul genelinde bugün yer yer ağır olarak görülen kar yağışlarının, pazartesi ve salı günü de kuzey ve iç bölümleri başta olmak üzere mahallî kuvvetli (5-20 santimetre) kar sağanakları formunda tesirli olması öngörülüyor. Kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma ve don olayı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

“SICAKLIK İÇ VE BATI BÖLÜMLERDE HİSSEDİLİR DERECEDE AZALACAK”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 Şubat pazartesi gününe ait ihtarlarda bulundu. Ağır kar yağışına ve kuvvetli yağışa dikkat çeken Meteoroloji’den “Hava sıcaklığı iç ve batı kesitlerde hissedilir derecede azalacağı, Trakya’da biraz artacağı, öteki yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor” açıklaması geldi. Açıklamada ayrıyeten, “Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.” denildi.

Meteoroloji’nin açıklaması şöyle:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Ülkemiz genelinin kesimli ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Balıkesir, Çanakkale’nin iç bölümleri, Muğla, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Ardahan, Elazığ, Muş, Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis ve Bingöl etraflarının aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların çoklukla karla karışık yağmur ve kar, Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak halinde olması bekleniyor. Yağışların Marmara’nın doğusu, Orta Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile İstanbul, Kütahya ve Afyon etraflarında ağır kar, Orta Akdeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak halinde olacağı iddia ediliyor.

İç ve doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve batı bölümlerde hissedilir derecede azalacağı, Trakya’da biraz artacağı, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle kuzey ve kuzeydoğu, doğu bölgelerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Marmara’nın kuzeyinde kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara’nın güneyi ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer fırtına (50-90 km/sa) formunda esmesi bekleniyor.

İHTARLAR

AĞIR KAR YAĞIŞI UYARISI: Marmara’nın doğusu, Orta Akdeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile İstanbul, Kütahya ve Afyon etraflarında ağır kar(kıyılarda 5 ila 15 cm, iç kesitlerde 15-20, yüksek kesitlerde 20-30 cm) formunda olacağı varsayım edildiğinden kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI; Yağışların Orta Akdeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak halinde (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI; Rüzgarın; Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güneyli, Marmara’nın kuzeyinde kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara’nın güneyi ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer fırtına (50-90 km/sa) formunda esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

MARMARA

Çok bulutlu, doğu kısımlarının ağır olmak üzere aralıklı kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (50-90 km/sa) halinde esmesi bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, Kuzey ve İç Ege ile sabah saatlerinde Muğla etraflarının aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. İzmir’in batısında yağmur ve sağanak, öteki yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar biçiminde görülecek olan yağışların; Kütahya ve Afyon etraflarında ağır kar formunda olması bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve fırtına (50-90 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Kesimli ve çok bulutlu, batısı ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların kıyılarda kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, iç bölümlerinde ağır olmak üzere kar biçiminde olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Kesimli ve çok bulutlu, bölgenin batısı ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinden sonra bölgenin kuzeybatı kısımlarında, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde ağır kar formunda olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin ağır olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ

Kesimli ve çok bulutlu, kıyı kesitleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların kıyı kesitlerde yağmur ve vakitle karla karışık yağmur ve kar, iç kesitlerde kar halinde olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güneyli istikametlerden kuvvetli (40-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

Modüllü ve çok bulutlu, Erzincan, Tunceli, Erzurum ve Bingöl etrafları ile gece saatlerinden itibaren Ardahan, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Van etraflarının aralıklı kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın kuzey bölümlerinde güneyli taraflardan vakit zaman kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Modüllü ve yer yer çok bulutlu, Diyarbakır’ın kuzey bölümleri hafif yağmurlu geçeceği kestirim ediliyor.