İstanbul’da binbir hevesle mesken bakmaya giden aile, karşılaştıkları ırkçı tutumla yıkıldı: Siyahilere mesken vermiyoruz

İstanbul’da binbir hevesle mesken bakmaya giden aile, karşılaştıkları ırkçı tutumla yıkıldı: Siyahilere mesken vermiyoruz

Şubat 20, 2021 0 Yazar: farukkscu

Bir havayolu firmasında hostes olarak çalışan Nagehan Essembion (26) 6 yıl evvel eğitim için gittiği Kıbrıs’ta, Kamerun vatandaşı Calvin Essembion (30) ile tanıştı. Çift kısa süren birlikteliğin gerisinde evlenerek İstanbul’a taşındı. Beylikdüzü’nde yaşayan çiftin Eva ve Emma isminde iki çocukları dünyaya geldi.

‘SİYAHİLERE DAİRE KİRALAMIYORUZ’

Hürriyet’in haberine nazaran; yaşadığı konutun küçük gelmesi nedeniyle Essembion ailesi Esenyurt‘ta bulunan bir siteden daire baktı. Sitenin altında bulunan bir emlak ofisi ile irtibata geçen Nagehan Essembion, daireyi görmek için evvelki gün Esenyurt’a gitti. Emlak ofisi vazifelisi Melis Şenay, Afrika kökenli Calvin Essembion’u görünce site idaresinin siyahilere daire kiralanmaması konusunda kararı olduğunu söyledi.

“İLK KERE BU TÜRLÜ BİR IRKÇILIKLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Neye uğradığını şaşıran Nagehan Essembion, ailesiyle birlikte emlak ofisi çalışanlarına reaksiyon göstererek dükkândan ayrıldı. CİMER’e şikâyette bulunan genç bayan, şunları söyledi: “Eşim Afrika kökenli olduğu için evlendiğimizden beri beşerler bize garip bakıyor. Lakin birinci sefer ırkçılık boyutunda bir olayla karşı karşıya kaldım. Oturduğumuz meskenden bir müddettir taşınmak istiyorduk. İnternetten yaptığım araştırmalarda bu daireyi beğendik. Hem kendimiz için hem de annem ve kardeşim için iki daire kiralayacaktık. Daire başı 1850 lira kira bize uygun geldi. Daireyi görmek için sitenin girişindeki emlak ofisine gittik. Daire ile ilgili konuşurken eşim ve çocuklarım da gerimden girdi. Emlak ofisi çalışanları eşimi görünce daireyi kiralamaktan vazgeçti. ‘Site idaresi siyahilere kiralık daire vermiyor. Bu türlü bir karar almışlar’ dedi. Bu nedenle kiralama yapamayacaklarını söylediler. Eşim bu kelimeyi duyunca çok üzüldü ve çocukları alıp dışarı çıktı. İnsanların ırkçılık yapması bizi çok üzdü. Siyahi ne demek? O sitelerde Araplar, İranlılar, Suriyeliler yaşıyor. Göçmen nüfusunun çoğunlukta olduğu bir site. Lakin siyahilerin oturması yasakmış. Birinci kez bu türlü bir açık ırkçılıkla karşı karşıya kaldık. Başımdan geçenleri toplumsal medya hesabımdan paylaştım. İstanbul’da benim üzere eşi Afrika kökenli olan çok bayan var. Hepsi reaksiyon gösterdi. Ne yazık ki bu türlü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Savcılar ve yargıçlar bu bireyler hakkında ceza vermelidir.”

EMLAKÇI: İDARE O DENLİ İSTEDİ

Aileyle görüşen emlak ofisi ise kararın kendilerinde olmadığını savundu. Ofis vazifelisi Melis Şenay “Aile geldiğinde durumu anlattık. Site idaresi bize ‘Afrika kökenliler ile bekarlara mesken kiralamayın’ diyor. Biz aracı bir firmayız. Bu kararı insanlara söylemek bize de çok güç geliyor. Ben yaşananlar karşısında çok üzüldüm. Bunu aileye söyledim. Buradaki daire sahibi meskenini kiralıyor. Lakin site idare kararı olduğu için daire sahibi de bir şey yapamıyor. Bu sitelerde dünyanın her yerinden beşerler yaşıyor. Suriyelisinden İranlısına kadar aileler var. Onlarla ilgili bir kısıtlama yok. Lakin Afrika kökenliler ile bekar şahısları istemiyorlar” dedi.

İDARE: TALİMAT BULUNMUYOR

Olayın yaşandığı sitenin idaresi ise savları reddederek “Bizim bu türlü bir talimatımız bulunmuyor” dedi. Lakin site etrafında kiralama yapan birçok emlak ofisi çalışanı idarenin Afrika kökenlilere daire kiralamadıklarını söyledi.

“BENİ ÇOK BERBAT ETKİLEDİ”

Yaşananlar nedeniyle üzgün olduklarını belirten Calvin Essembion ise şöyle konuştu: “Ben Aksaray’da bir kargo firmasında çalışıyorum. Tıpkı vakitte tercümanlık yapıyorum. Çalışırken ırkçılık olaylarıyla karşılaşıyorum. Beşerler farklı bakıyor. Fakat ailemin yanında yaşadıklarım beni çok üzdü. Yanımda iki kızım vardı. Onların bu türlü bir olaya şahit olması beni makûs etkiledi. Çabucak çocuklarımı da alıp dükkândan çıktım. Hangi periyotta yaşıyoruz. İnsanların renklerine nazaran ayrılması ırkçılıktır. Bunun kabahat olduğunu düşünüyorum. Bize bunları söyleyenler hakkında şikâyetçi olduk. Eşimle birlikte davanın takipçisi olacağız.”