İstanbul Nüfusunun 20 Yılda Birinci Sefer Azalmasının Sebebi Ne?

İstanbul Nüfusunun 20 Yılda Birinci Sefer Azalmasının Sebebi Ne?

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

İstanbul, ülkemizin en kalabalık kenti olma unvanını on yıllardır kimselere kaptırmıyor. Hatta o denli ki geçtiğimiz yıl İstanbul’da nüfus artışında patlama yaşanmış, kentin nüfusu 2019’da 2018’e nazaran 451 bin kişi artmıştı. Yani aslında İstanbul’da yoğunluk yüz yıllardır olduğu üzere geçen sene de artmaya devam ediyordu.

Ama 2020 bilgileri, 20 yıldır birinci kere İstanbul’un nüfusunda düşüş yaşandığını ortaya koydu. Buna nazaran kentin nüfusu 2020’de evvelki yıla nazaran 56 bin 815 kişi azalarak 15 milyon 462 bin 452 bireye düştü. Bu ani düşüşün sebebi ise uzmanlara nazaran pek çok farklı durumla açıklanabilir, tek ve kesin bir sebepten bahsetmek mümkün değil.

Koronavirüs kaynaklı ölümlerin tesiri olmuş olabilir:

Bildiğiniz üzere İstanbul pandemiyi en ağır hisseden kentlerimizden biri oldu ve nüfusunu da göz önünde bulundurduğumuzda koronavirüs kaynaklı ölümlerin de en ağır yaşandığı kentti. Ayrıyeten pandemi sonrası vefat oranlarının evvelki yıllara nazaran artış gösterdiği de tabir ediliyordu. Yani aslında bu durumun düşen nüfus sayısında tesirli olmuş olma ihtimali var lakin sayılar göz önünde bulundurulduğunda tek başına bir sebep olarak göstermek mümkün değil.

İBB Bilim Şurası Üyesi ve Halk Sıhhati Uzmanı Nilay Etiler bu durumu ‘Ortalama ölümlerin üzerindeki sayılara açık kaynaklardan ulaşılabiliyor. Bu sayı bu yıl için İstanbul’da 18-20 bin ortası. Bu sayıya, direkt Covid-19 vefatlarını ekleyin, kalanının da göçlerden kaynaklı bir azalma olduğunu düşünüyorum.‘ kelamlarıyla açıklıyor.

Türkiye’ye çalışmak için gelip pandemi sonrası ülkelerine dönenlerin sayısı da tesirli olabilir:

İstanbul ülkemiz içinden olduğu üzere yurt dışından da en ağır göç alan kentlerin başında geliyor. TÜİK datalarında, İstanbul’daki yabancı nüfus 2019 sonunda 597 bin olarak yer alıyor fakat bu sayı 2020 sonunda 450 bine gerilemiş yani 147 binlik bir düşüş var. Bu sayılar da bize pandemi ile birlikte yabancı nüfusun bir kısmının ülkesine döndüğünü gösteriyor. Haliyle bu durum da nüfusun azalmasında tesirli olmuş olabilir.

Üniversitelerin kapalı olması ve öğrenci nüfusunun azalmış olması tesirli olabilir mi?

Bu noktada resmi bir bilgiye ulaşmak mümkün değil lakin üniversite sebebiyle adres kaydını İstanbul’a aldıran öğrencilerin pandemi sürecinde adres değişikliği yapmış olmasına pek ihtimal verilmiyor.

Bu noktada üniversitelerin kapalı olmasının tesirli olabileceği kısım ise uzaktan eğitim sebebiyle, üniversitelere yeni kaydolan öğrencilerin adres kayıtlarını İstanbul’a taşımamış olmaları olarak gösteriliyor. Her yıl üniversitelere yeni yerleşen ve İstanbul’a taşınan binlerce öğrenci düşünüldüğünde bu mantıklı bir sebep olarak görülüyor.

Uzaktan çalışma ve pandemi sebebiyle iş imkanlarının azalması da nüfusun azalmasında tesirli olabilir:

İstanbul’a göçün en büyük sebebi, öteki vilayetlerden iş sebebiyle İstanbul’a yerleşenler olarak gösterilebilir lakin uzmanlar, pandemi ile birlikte azalan iş imkanları sebebiyle memleketine dönen insanların nüfus azalmasında değerli bir rolü olabileceğini düşünüyor.

Tıpkı vakitte uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte İstanbul’dan daha sakin vilayetlere göç edenlerin de olduğu düşünülüyor. Lakin olağan ki bu bireylerin adres kayıtlarını değiştirme oranlarının çok da yüksek olmama ihtimali bulunuyor.

İstanbul eski cazibesini kaybetti: Ege ve Akdeniz’e yaşanan göçler de nüfusun azalmasında tesirli:

Son bir yılda Ege ve Akdeniz bölgelerine göçün arttığı ve bu bölgelerdeki kentlerdeki nüfusun yükselişe geçtiği biliniyor. İstanbul’un kiralar, azalan iş imkanı ve hayat pahalılığı sebebiyle eski cazibesini yitirmesi, Antalya, Muğla ve İzmir üzere kentlere göçün artmasına sebep oluyor. Son birkaç yıldır yaşanan bu nüfus değişiminin de bu noktada tesirli olmuş olabileceği düşünülüyor.