İsrail’in bu yaptığı insanlık ayıbı değil de nedir! Filistinlilere gidecek 20 bin korona aşısına el koydular

İsrail’in bu yaptığı insanlık ayıbı değil de nedir! Filistinlilere gidecek 20 bin korona aşısına el koydular

Şubat 17, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ülke nüfusunun dörtte birine koronavirüs aşılaması yaparak dünyada “en çok koronavirüs aşısı uygulanan” ülke haline gelen İsrail‘in herkesin gözü önünde adeta insanlık cürmü işlediği ortaya çıktı. İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, İsrail’in Filistinlilere gönderilmek üzere yola çıkan 20.000 Covid-19 aşısına erişimi engellediğini yazdı.

RUS AŞILARINI SONDAN GEÇİRMEDİLER

Gazetenin muhabirlerinden Oliver Holmes, Rusya‘nın ürettiği Sputnik V isimli koronavirüs aşısının Gazze’ye girişini İsrail idaresinin durdurduğunu aktardı. Gümrükte durdurulan aşılar ile ilgili açıklamayı Filistin idaresinin sıhhat bakanı Mai al-Kaila yaptı.

İsrail’in 20 bin koronavirüs aşısına el koyması büyük reaksiyon çekti.

AŞILAR SIHHAT ÇALIŞANLARINA YAPILACAKTI

Al-Kaila, “İşgalci idare aşının girişini engelledi. Bu aşıların koronavirüs hastalarını düzgünleştirmeye çalışan sıhhat çalışanlarına ve acil servislerde çalışanlara yapılması planlanıyordu” dedi.

İSRAİL’DEN “HENÜZ ONAY ÇIKMADI” TEZİ

Öte yandan The Guardian’a konuşan kimi İsrailli güvenlik kaynakları, Filistin idaresinin aşıların geçişi için Başbakan Binyamin Netanyahu’ya bağlı Ulusal Güvenlik Kurulu’na müracaatta bulunduğunu ama şimdi bu bahiste onay çıkmadığını açıkladı.