İspanya’da Rap sanatkarı Hasel’e takviye için düzenlenen şovlara polis müdahale etti

İspanya’da Rap sanatkarı Hasel’e takviye için düzenlenen şovlara polis müdahale etti

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ülkenin kimi büyük kentlerinde yapılan aksiyonlarda olaylar çıkarken, bilhassa başşehir Madrid ve Barselona’da polis, göstericileri dağıtmak için müdahale etti.

POLİS GÖZ YAŞARTICI GAZ VE PLASTİK MERMİ KULLANDI

Madrid’deki Sol Meydanı’nda toplanan, çoğunluğunu çok solcu kümelerin ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kalabalığa karşı cop kullanarak müdahale eden polis, birtakım göstericilerin taş ve şişe atarak karşılık vermesiyle ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi de kullandı.

ÇÖP BİDONLARINI ATEŞE VERDİLER

Meydandaki kalabalığı dağıtan polis ile göstericiler ortasındaki çatışmalar sokak ortalarında da devam etti. Şiddet yanlısı birtakım kümeler, etraftaki dükkanlara saldırarak, çöp bidonlarını ateşe verdi. Benzeri olaylar Barselona’da da yaşanırken, kent merkezinde toplanan göstericilere polis müdahale etti.

33 KİŞİ YARALANDI VE 15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Barselona ve Madrid sokaklarında devam eden olaylarda gözaltına alınanların olduğu, yaralıların da bulunduğu görüldü. Katalonya bölgesinde dün akşam yapılan şovlarda 33 kişinin yaralandığı ve 15 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Plastik mermiden yaralanan bir gencin gözünü kaybettiği açıklandı.

HASEL DÜN SABAH CEZAEVİNE GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

Hakkında 2014’ten bu yana 4 farklı kabahatten katılaşmış mahkeme kararı ve hala devam eden bir soruşturma bulunan Hasel, Twitter hesabından attığı iletilerle terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet Ailesi’ne hakaret cürümlerinden 9 ay mahpus cezası almasının akabinde dün sabah polis zoruyla tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

ULUSAL MAHKEME İNFAZIN ASKIYA ALINMASI TALEBİNİ REDDETTİ

Hasel’in cezaevine konulması, “ifade özgürlüğünün kısıtlandığı” gerekçesiyle İspanya‘daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol görüşlü kümeler tarafından da eleştiriliyor.
Hasel’in cezasının infazının askıya alınması talebini reddeden Ulusal Mahkeme, kararında, kimi müziklerindeki sözlerde terör örgütleri GRAPO, ETA ve Terra Lliure’yi öven sözler kullandığı için 2014’te aldığı iki yıl mahpus cezası o devirde ertelenen Hasel’in daha sonra 2017’de güvenlik güçlerine karşı gelme ve 2018’de bina basmaktan mahkum edildiğini hatırlatmıştı.

TABİR ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞMASI ALEVLENDİ

Hasel’in tutuklanması, İspanya’da toplumsal medya üzerinden yapılan yorumlarla ilgili söz özgürlüğü tartışması başlatırken, hükümet, “nefret kabahatleri, krallığa hakaret, İspanyol bayrağına atak, terörizmi yüceltme yahut dini hislere saldırı” üzere cürüm teşkil eden kimi hususların, Ceza Kanunu’nun dışında kalması ve bunlarla ilgili öngörülen mahpus cezalarının kaldırılması için Adalet Bakanlığınca bir çalışma başlatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muath Hamed