İmamoğlu’ndan ‘ucuz ekmek’ şikayetine reaksiyon: Bu gürültünün ardında öteki şeyler hissediyorum

İmamoğlu’ndan ‘ucuz ekmek’ şikayetine reaksiyon: Bu gürültünün ardında öteki şeyler hissediyorum

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

İstanbul’un tarihi kara surlarında başlatılan onarım çalışmalarını inceleyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, gündemdeki Halk Ekmek tartışmasına ait gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği, 1 liraya ekmek satarak İstanbullunun ucuz ekmek muhtaçlığını karşılayan İBB’ye bağlı İstanbul Halk Ekmek’i (İHE) İstanbul Valiliği‘ne şikayet etmişti. Dernek, Halk Ekmek büfelerinin fırıncılar için halksız rekabet yarattığını, ekmeğin siyasete alet edildiğini savunmuş ve 650 Halk Ekmek büfesinin kaldırılmasını istemişti.

İmamoğlu hususla ilgili soru üzerine “Halk ekmek konusunun bu halde konu edilmesinden hüzün duyduğumuzu her ortamda lisana getirdik. Zira günün sonunda yaşanan yoksulluğun izlerini bize hissettiriyor. Çok üzücü. Tümden fırıncıları, üreticileri temsil ettiğini düşünmediğim bir grup teşebbüsler var” dedi.

“UMARIM SIFIRA İNSİN”

İmamoğlu, İstanbul’da üretilen ekmeğin yüzde 6’sının Halk Ekmek yüzde 94’ünün fırınlar tarafından üretildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Yüzde 6 için bu kadar gürültü kopartmanın ardında ne yazık ki öteki şeyler hissediyorum. Keder ile de takip ediyorum. Biz muhtaçlığı olan vatandaşlarımıza Halk Ekmek bünyesinde neredeyse 1.5 milyona çıkmış günlük üretimimizle desteklemeye ve onların yanında olmaya devam edeceğiz. Benim dileğim nedir? Umarım sıfıra insin. Hiç kimse 1 liralık ekmeğe muhtaçlık duymasın, sıfıra insin. Sıfıradet ekmek üretelim. Bu kadar net. Lakin bugünün muhtaçlığı, çözmek zorundayız. Sonuna kadar da bunun tahlili için üretimimize devam edeceğiz.”

NE YAŞANDI?

Fırıncılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) dilekçe vererek Halk Ekmek büfeleri önündeki kuyruklara ve belediyenin fiyatsız ekmek dağıtmasına itiraz etmişti.

İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği Lideri Ahmet Zeki Sarıhan, “Büfelerin önündeki ekmek kuyrukları siyasi ileti vermek için. Avrupa’nın hangi kentinde bu türlü ucube kulübeler var? Belediye bıraksın biz günde 500 bin ekmeği parasız veririz” demişti.