İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite yüz yüze eğitim ne vakit başlıyor? Okullar ne vakit açılıyor?

İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite yüz yüze eğitim ne vakit başlıyor? Okullar ne vakit açılıyor?

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların birebir anda tam vakitli yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görülmüyor” açıklamasında bulundu. Bakan, daha evvel okulların 15 Şubat’ta kademeli olarak makul sınıflarda yüz yüze eğitime başlayacağını belirtmişti.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çevrim içi düzenlenecek Yarıyıl Tatili Periyodu Mesleksel Çalışma Programı münasebetiyle EBA üzerinden meslektaşlarına seslendi. Koronavirüs salgını nedeniyle okullardaki yüz yüze eğitime orta verilmiş, uzaktan eğitim modeline geçilmişti. Her fırsatta okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmek istediklerini söyleyen Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bahse ait EBA TV’de açıklamalarda bulundu.

ULUSAL EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

“KISA VADEDE MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Daha evvel 15 Şubat’tan itibaren son koronavirüs datalarına, ebeveynlerin ve çocukların durumuna nazaran okulların mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir fikirlerinin olduğunu söyleyen Selçuk, bugün “15 Şubat itibariyle yeni bir periyoda başlıyoruz. Dileğimiz salgının en kısa müddette bir mani olmaktan çıkması ve okullarımızın yeniden sizlerle ve çocuklarımızla hayat bulması; alışık olduğu seslere, renklere, yüzlere ve doğal ritmine kavuşması. Lakin salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların tıpkı anda tam vakitli yüz yüze eğitme geçmesi kısa vadede mümkün görülmüyor” tabirlerini kullandı.

“ŞARTLAR, ÇOCUKLARIMIZIN OKULLARA DÖNMESİNE EL VERMEDİ”

“OLAĞANÜSTÜ KURALLAR, İNANILMAZ TAHLİLLERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR”

Yarı yıla kadar emeklerini ekranların başından verdiklerini belirten Selçuk, “Bu manada çok büyük bir yol katettik. Uzaktan eğitimin zorluklarını en güzel siz biliyorsunuz. Harika koşullar, fevkalâde eforları ve tahlilleri de beraberinde getiriyor. Sizler bu süreçte karşılaştığınız zorlukları aşmakta eksiklerinizi tamamlamakta mesleğinizi en güzel formda icra etmekte her şeyin ötesinde öğretmek için öğrenme konusunda büyük bir efor sarf ettiniz” kelamlarına yer verdi.

“YOL HARİTAMIZI PAYLAŞACAĞIZ”

Bakan Selçuk kelamlarını şöyle sürdürdü: “Biz yaş kümelerinin taşıdığı riskleri, pedagojik gelişimleri, 7 ve 10. sınıflar üzere hiç açılmamış sınıfları, imtihan ve staj durumu üzere çeşitli ve öncelikli etkenleri dikkate alarak planlamalarımızı yaptık. Salgının kaidelerine nazaran en inançlı ve yararlı uygulamayı yürürlüğe koyacağız. Ayrıyeten bu devirde oluşan öğrenme kayıplarını tespit ediyoruz. Bu kayıpları gidermek için öğrencilerimize gerekli takviyesi vermek üzere planlamalarımızı tamamladık. Yakın bir vakitte bu mevzudaki yol haritamızı sizlerle paylaşacağız.”

“DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK”

EBA’nın, hem canlı sınıf uygulamasıyla hem de sunduğu içerikle bir çeşit okul olarak artık öğretmenlerin hayatında değerli bir yerde durduğunu vurgulayan Bakan Selçuk şunları söyledi: “Sizlerin bu okulu etkin kullanmanız, oradaki sınıflardan öğrencilerinize nizamlı olarak seslenmeniz; günde yaklaşık 3 milyon canlı dersin yapıldığı EBA’yı dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi haline getirdi. Milyonlarca çocuğumuza bu kanaldan ulaştınız. Bu bahiste dünyaya daima birlikte örnek olduk. Fakat gayemiz, canlı dersleri hem nitelik hem de nicelik bakımından artırmak. Biz bu süreçte alt yapımızı güçlendirdik ve erişim kapasitemizi mümkün olan en üst seviyeye yükselttik. Eğitim hizmetlerinden evlatlarımızın adil biçimde yararlanması için şimdiye kadar 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ve internet erişimi sağladık. Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin salon ve 162 taşınabilir EBA Dayanak Noktası oluşturduk. Kırsal bölgelerdeki çocuklarımızın bu noktalara erişimi için ulaşım hizmeti sağladık. Çalışmalarımız, gerekli aygıt ve internete ulaşımı olmayan çocuğumuz kalmayana kadar devam edecek. Ayrıyeten TRT EBA TV kanallarında 10 ayda, 10 bin ders görüntüsü hazırlayarak çocuklarımıza üç televizyon kanalından ulaştık. EBA TV öğretmenlerime gece gündüz gösterdikleri bu fedakarlıktan dolayı hassaten teşekkür ediyorum.”

“ÜLKEMİZİN HOŞ GELECEĞİ SİZLERE EMANET”

Yeni bir periyoda başlarken biliyorum ki eğitimin hali ve araçlarından çok; muhteva ve niteliğini dikkate alarak, edindiğiniz deneyim ve yeni hünerlerle her yerde, her koşulda mesleğinizin gereklerini layıkıyla yerine getireceksiniz” diyen Bakan Selçuk şunları kaydetti: “Yeter ki sağlıklı olalım, birlikte olalım. Biz, her vakit sizlerin yanında olacağız. Salgın nedeniyle sınıfların kapısını kapatmak zorunda kaldığımız günden bu yana, evlatlarımız için gece gündüz ter döken, “Ziya Öğretmenim burası bizde!” diyen siz meslektaşlarım; tek tek her biriniz bizim için çok değerlisiniz. Öğrencilerimizin ve ülkemizin hoş geleceği size emanet. Hepinize başarılı bir eğitim öğretim periyodu diliyorum.”