İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Geliyor

İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Geliyor

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Bilhassa vergilerin fiyatları oldukça yükseltmesi sebebiyle sıfır araçlardan istikametini ikinci el araçlara çevirenler için berbat bir haberimiz var. Yakında meclise sunulması beklenen yeni bir yasa taslağına nazaran ikinci el araç alım satımlarından binde 5 oranında vergi alınacak.

Yasa taslağının önümüzdeki günlerde TBMM Genel Konseyi’ne sunularak yasalaşması bekleniyor. Akabinde da hükümet her ikinci el araç satışından binde 5 vergi almaya başlayacak.

Düşük satış gösterip vergiden kaçılmasının da önüne geçilecek:

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin’in haberine nazaran, ayrıyeten düşük fiyattan satış gösterip vergiden kaçılmasının önüne geçmek için de bir adım atılacak. Buna nazaran aracın ikinci el satış fiyatı en az aracın kasko kıymeti kadar olacak. Böylelikle düşük satış gösterilerek vergiden kaçılmasının önüne geçilmiş olacak.

Hazırlanan yeni yasa taslağında ilgili unsur ise şu formda yer aldı; ‘2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci hususunun birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların birinci tescilinden sonraki birinci satış ve zaman süreçlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5

İkinci el piyasasının büyüklüğü 2020’de 300 milyar TL’ydi:

Mevzuyu pahalandıran vergi uzmanı Nedim Türkmen, ikinci el araç piyasasının geçtiğimiz yıl 300 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığını belirtti. Bu yeni vergi adımının piyasayı etkileyeceğini söz eden Türkmen, ‘Maliye hem gelir ve kurumlar vergisi hem de KDV alamadı. Artık alım-satıma harç getirilmeye çalışılıyor. Beşerler bu binde 5 harcı ödememek için eskisi üzere araç bölümlerini almak istemeyebilirler. Bu dalda elde edilen kârları vergilendirmek ana gaye olmalı‘ sözlerine yer verdi.