İçişleri Bakanlığı’ndan olağanlaşma genelgesi! Tüm ayrıntılar tek tek açıklandı

İçişleri Bakanlığı’ndan olağanlaşma genelgesi! Tüm ayrıntılar tek tek açıklandı

Mart 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüste ‘Yeni Denetimli Olağanlaşma Süreci’ kararlarını açıklamasının akabinde İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Risk Kümelerine Nazaran Alınacak Tedbirler” bahisli genelge gönderdi. Genelgeye nazaran, risk kümesine nazaran vilayet bazında alınması gereken Kovid-19 önlemleri ile uyulacak kurallar valiliklerce belirlenecek. Risk kümelerine nazaran değişiklik gösterecek sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında kentler ortası seyahatlere ait uygulamalara motamot devam edilecek.

  • Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise “düşük” ve “orta riskli” vilayetlerde 21.00-05.00 ortasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  • Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde cuma 21.00-cumartesi 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 ortasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  • Düşük ve orta riskli vilayetlerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.
  • Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde 65 yaş ve üzerindekiler 10.00-14.00 ortasında, 20 yaş altındakiler 14.00-18.00 ortasında sokağa çıkabilecek.
  • Çok yüksek riskli vilayetlerde yeme-içme yerleri 10.00-20.00 ortasında paket servis/gel-al, 20.00-00.00 ortasında yalnızca paket servis hizmeti verebilecek.
  • Yeme-içme yerleri müşterilerini HES kodu denetimi yaparak kabul edebilecek.

81 VİLAYET RİSK KÜMESİNE NAZARAN 4 KAREGORİYE AYRILDI

Genelgede şu sözlere yer verildi:

1 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanı başkanlığındaki kabine toplantısında; yeni denetimli olağanlaşma sürecine dair temel tarz ve temeller, Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Konseyinin tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde;

Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Şurası tarafından tespit edilen kriterlere nazaran vilayetler 4 başka risk kümesine (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla uğraştaki önlem düzeyleri risk kümelerine nazaran belirlenecek.

Yeni bir karar alınıncaya kadar ise vilayetlerimizin risk kümeleri aşağıdaki halde belirlenmiştir;

Düşük Risk Kümesinde Yer Alan Vilayetler; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Orta Risk Kümesinde Yer Alan Vilayetler; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

Yüksek Risk Kümesinde Yer Alan Vilayetler; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

Çok Yüksek Risk Kümesinde Yer Alan Vilayetler; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

KARARLAR ÇABUCAK UYGULAMAYA GEÇECEK

Koronavirüs salgınıyla gayret kapsamında vilayet bazında alınması gereken önlemler ile uyulacak kurallar, risk kümelerine nazaran belirlendi. İlin hangi risk kümesinde bulunduğuna nazaran Vali tarafından Hıfzıssıhha Heyet kararlarının alınması ve 02.03.2021 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmesi sağlanacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Risk kümelerine nazaran uygulaması değişkenlik gösterecek olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Bakanlık Genelgemizle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Şahıslar Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair yöntem ve asılların uygulanmasına tıpkı biçimde devam edilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

  • Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri ortasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
  • Hafta sonlarında ise;
  • Düşük ve orta risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu üzere 21.00-05.00 saatleri ortasında uygulanacak.
  • Yüksek ve çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri ortasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek halde uygulanacak olup bu vilayetlerimizde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri ortasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ VİLAYETLERDE 65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE 20 YAŞ ALTI YASAĞI KALKTI

Düşük ve orta risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

RİSKİ YÜKSEK VİLAYETLERDE 65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE 20 YAŞ ALTI YASAĞI UZATILDI

Yüksek ve çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma müddetleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri ortasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri ortasında sokağa çıkabilecek.

RİSKİ YÜKSEK VİLAYETLERDE İMTİHANLARA GİDENLER KISITLAMADAN MUAF OLACAK

Yüksek ve çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; Ulusal Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden doküman ile belgelendirmeleri kuralıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sonlu olacak formda sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

KAFE VE RESTORANLAR KRİTERLERLE AÇILDI

Düşük, orta ve yüksek risk kümelerinde belirlenen kapasite oranlarına nazaran 07.00-19.00 saatleri ortasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi üzere işyerleri için Sıhhat Bakanlığı Covid-19 Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberinde yer alan aralık şartları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için farklı ayrı olacak formda % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak yerde bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve birebir anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk kümelerindeki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri ortasında paket servisi yahut gel-al formunda, 21.00-24.00 saatleri ortasında ise yalnızca paket servis halinde hizmet verebilecekler.

Çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri ortasında paket servisi yahut gel-al biçiminde, 20.00-24.00 saatleri ortasında ise yalnızca paket servis formunda hizmet verebilecek olup ayrıyeten işyeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

Kovid-19 Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberindeki aralık kuralları ile Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına nazaran her bir yeme-içme yeri için oturma nizamı planı hazırlanacak ve içeride tıpkı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği biçimde ilan edilecek.

İŞLETMELERE HES KODU OLMADAN GİRİLEMEYECEK

HES kodu denetim edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma tertibinde belirtilen formun dışında yerde katiyen fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Düşük ve orta risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler 09.00-19.00 saatleri ortasında çalışabilecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve gibisi tesisler yüksek ve çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

NİKAHLAR VE DÜĞÜNLER MUHAKKAK KOŞULLARLA YAPILABİLECEK

Düşük ve orta risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; nikah ve nikah merasimi biçimindeki düğünler, kişi başına en az 8 m2 alan ayırmak, iştirakçi sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sonlu olmak üzere yapılabilecek.

Yüksek ve çok risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde; nikah ve nikah merasimi formundaki düğünler, kişi başına en az 8 m2 alan ayırmak, iştirakçi sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sonlu olmak üzere yapılabilecek..

TOPLANTILAR VE KONGRELER

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel konsey dahil şahısların bir ortaya gelmesine neden olan her türlü aktiflikleri düşük, orta ve yüksek risk kümelerinde; kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve birebir anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü önlem alınarak yapılabilecek.

Çok yüksek risk kümesinde yer alan vilayetlerimizde ise yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel konsey dahil bireylerin bir ortaya gelmesine neden olan her türlü aktiflik ertelenecek.

Ayrıyeten kontrol faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesi gayesiyle üstte belirtildiği biçimde şahısların bir ortaya gelmesine neden olacak her türlü aktifliğin Valilik/Kaymakamlıklara (ilgili mevzuatında ayrıca bir karar bulunmadığı takdirde en az üç gün öncesinden) bildirilmesi sağlanarak bu kurum/kuruluşlarca yapılacak etkinliklerde belirlenen kurallara ve kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediğinin kontrol takımlarınca denetim edilmesi sağlanacak.

Benzeri biçimde nikah yahut nikah merasimi biçimindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının denetiminin sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü tertip öncesinde şahsî bilgilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah yahut nikah merasimi halindeki düğün tertibi yapacaklarının en az üç gün öncesinden Valilik/Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da direkt dilekçe ile bildirilmesi sağlanacak.

KAMU ÇALIŞMA SAATLERİ OLAĞANA DÖNDÜ

2021/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle kamudaki çalışma saatleri tüm Türkiye’de olağana döndürülmüş olup Valiliklerce gerek görülmesi halinde Hıfzıssıhha Şurası kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebilecek.