Her on oyuncudan biri kimliğini çaldırıyor: 347 milyar dolar potansiyel olarak risk altında

Her on oyuncudan biri kimliğini çaldırıyor: 347 milyar dolar potansiyel olarak risk altında

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kelam konusu araştırma, Kaspersky‘nin görevlendirmesiyle Kasım 2020’de Savanta tarafından, 2020’de global oyunların durumuna bakmak için yapıldı. 17 ülkede ankete katılan 5.031 oyuncuya nazaran, oyun oynayanların neredeyse beşte biri (%19) zorbalığa uğradı. Bu tasa verici eğilim Rusya’da (%44) Suudi Arabistan‘da (%27), Türkiye‘de (%28) ve ABD’de (%27) daha da yaygın.

Daha berbatı, Türkiye’de her üç oyuncudan biri (%26,4) hile yapanlarla karşı karşıya geldi. Bunların %34,8’inde gerilim ve derde neden oldu. Bu durum oyuncularda hayal kırıklığı yaratıyor zira oyuncular çoklukla uzaklaşmak (%46,4), heyecan (%74,9) ve arkadaşlık (%40) için oyun oynamaya gidiyor.

OYUNCULAR, SİBER GÜVENLİKLERİNİ NASIL MUHAFAZALI?

Kaspersky Tüketici Eserleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, “Oyun oynarken, zorbalıklardan, hilelerden ve bilgisayar korsanlarından nasıl kaçınabileceğinizi yahut bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi baştan düşünmek kıymetlidir. Bu kadar erken hareket etmek, bu kaygıların birçoklarını bir kenara bırakıp oyunun tadını çıkarmaya odaklanabileceğiniz manasına geliyor” diyor.

Kaspersky, çevrimiçi oyun oynarken hesabınızı olabildiğince inanca almaya yardımcı olacak yedi tavsiyede bulunuyor:

Resmi kaynaklardan satın alın

PC oyunları için her vakit Steam ve GOG üzere güzel bilinen platformlardan yahut resmi geliştirici sitelerinde alışveriş yapın.

Akla yatkın harcayın

Resmi mağazalar ekseriyetle kusursuz indirimler, hatta fiyatsız oyunlar sunarlar. Lakin birçok e-posta teklifi aldatmaca olabilir. İndirimin gerçek olup olmadığını görmek için geliştiricinin yahut mağazanın web sitesine gidin.

İade siyasetlerini inceleyin

Satın almadan evvel mağazanın, beğenmediğiniz yahut bilgisayarınızda çalışmayan bir oyunu iade etmeye dair kurallarını öğrenin.

Çevrimiçi alışveriş için bu işe özel kart kullanın

Çevrimiçi alışveriş için tüm birikiminizi içeren bir kartı bağlamak yerine, bu işe özel bir banka kartı alın ve bunu kullanın. Bu formda, davetsiz konuklar kullandığınız bir siteye girmeleri durumunda pek bir şey elde edemezler.

İnançlı temas kullanın

Konut ağınızı uygun formda inançlı hale getirdikten sonra Kaspersky VPN Secure Connection üzere eserleri kullanarak çevrimiçi mağazalara sırf meskenden giriş yapmanızı öneririz.

Hesaplarınızı koruyun

Hesabınızı Steam ve Battle.net’te ve oyun mağazalarında oturum açmak için kullandığınız tüm toplumsal ağ profillerinde koruyun. Mümkünse öbür bir yerde oturum açmak için toplumsal ağ hesaplarını kullanmayın.

Aygıtlarınızı koruyun

Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler de korunmaya muhtaçlık duyar. Kaspersky Security Cloud üzere muteber bir tahlil, hileli web sitelerini ve berbat hedefli yazılımları pürüzler, güvenlik sıkıntıları hakkında sizi uyarır ve tanınan yanlış anlamaların tersine oyun tecrübesini etkilemez. Çağdaş güvenlik tahlillerinde bulacağınız Oyun Modu, oyunu tam ekran modunda oynadığınızda otomatik olarak açılır.