Hadise sayısı patlayan 10 vilayette alarm durumuna geçildi! Uzmanlar 15 günlük sokağa çıkma yasağı öneriyor

Hadise sayısı patlayan 10 vilayette alarm durumuna geçildi! Uzmanlar 15 günlük sokağa çıkma yasağı öneriyor

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs olay sayısı yükselmeye devam ederken bilhassa birtakım bölgelerde sıçrama yaptı. En büyük sıçrama Ordu‘da yaşanırken, onu tekrar Karadeniz vilayetleri takip etti. Hadise sayısı sıçrama yapan bölgelerde 15 günlük sokağa çıkma yasağı talepleri daha yüksek sesle lisana getirilmeye başlandı.

İŞTE SIÇRAMA YAPAN BİRİNCİ 10 KENT

Sıhhat Bakanlığı’nın bir hafta ortayla yayınladığı hadise tablosuna nazaran Ordu en büyük sıçramayı yaparak 100 binde 228 ile salgının en ağır yaşandığı vilayet haline geldi. Ordu’yu, Giresun, Samsun, Tokat, Bolu, Sakarya, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli takip etti.

15 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNERİSİ

Karadeniz Bölgesi’nde misyon yapan uzmanlar bölge için en az 2 haftalık tam kapanmanın kural olduğunu tabir ediyorlar. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın olaylardaki sıçrayışa dikkat çekip, “Bölgedeki bu durumun devamı yahut bunu kırmanın kesinlikle bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum” dedi.

“BÖLGESEL KARANTİNA DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Trabzon Tabip Odası Lideri ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yaşar Kibar İnanç de, “Vaka sayısı yüksek ve öteki vilayetlere nazaran oran üstte olan bu 4 ilin ortasındaki ilgiler sonlandırılmalı, daha kati önlemler alınması lazım. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir” dedi.

EN DÜŞÜK GÜNEYDOĞU BÖLGESİ VİLAYETLERİ

Vilayetlerin toplam nüfusları 100 bine bölündükten sonra çıkan sayıyı bu ortalama pahalarla çarpılınca haftalık hadise sayılarına ulaşılıyor. Her 100 bin bireye düşen hadise sayılarında da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vilayetler ön plana çıkıyor.

Hakkari – 3,21

Şırnak – 3,91

Muş – 8,51

Batman – 8,71

Iğdır – 10,43

ANKARA VE İSTANBUL’DA SON DURUM NE?

– 5,7 milyon kişinin yaşadığı Ankara’da ortalama olay sayısı 100 bin bireyde 35,39 olarak tespit edildi. Ankara’da olay sayısı bir evvelki haftaya nazaran fazla bir değişim göstermedi.

– İstanbul’da ise artış görülüyor. İstanbul’da geçen hafta her 100 bin bireye düşen hadise sayısı 60,19 olurken, bu hafta bu oran 68,23’e yükseldi.