Günde 35 Dakika Antrenman Depresyona Karşı Tesirli

Günde 35 Dakika Antrenman Depresyona Karşı Tesirli

Şubat 15, 2021 0 Yazar: farukkscu

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri de depresyon. Günlük hayatımızdaki gerilim ve meseleler yetmezmiş üzere bir yıldan uzun bir müddettir de pandeminin hayatımıza olan tesirleriyle başa çıkmaya çalışıyoruz. Harvardlı uzmanların yeni çalışması ise antrenman yapmanın bu noktada bizlere çok yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmaya nazaran günde 35 dakika antrenman yapmak, genetik olarak depresyona yatkın olan şahıslar de dahil herkes için depresyon riskini azaltıyor. Üstelik bu tesir epeyce da kuvvetli halde gerçekleşiyor.

Antrenman yapan depresyondan korunuyor

Depression and Anxiety isimli mecmuada yayımlanan makaleye nazaran, haftada birkaç saat ve üstü idman yapan şahıslara yeni depresyon nöbeti teşhisi konulması ihtimali çok daha düşük oluyor. Hatta genetik olarak depresyon riski altındaki şahıslar bile depresyona daha düşük oranda yakalanıyor.

Araştırmanın baş müellifi olan Karmel Choi, yaptığı açıklamada elde ettikleri bulgulara nazaran genetiğin depresyon konusunda bahtımızı belirlemediğini söylüyor. Choi’ye nazaran fizikî olarak etkin olmak, şahısların depresyondan korunmasına yardımcı oluyor.

Araştırmacı tıpkı vakitte günde 35 dakikalık ek fizikî aktivitenin de riski azaltmak için kâfi olabildiğini tabir ediyor. Bu idmanın biçimi ise neredeyse hiç değerli değil, yani yüksek tempolu koşu yapmak da kolay açma germe hareketleri de çabucak hemen birebir formda depresyonla uğraşta başarılı oluyor.

İdman müddeti arttıkça depresyon riski azalıyor

Yaklaşık 8000 kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmada, iştirakçilerin elektronik ortamdaki sıhhat bilgilerinden yararlanıldı. Elde edilen sonuçlar ise antrenman yapmanın ve fizikî aktivitelerin değerini net bir biçimde ortaya koyuyor.

Yapılan gözlemlerde, haftalık idman müddeti her 4 saat arttığında depresyona yakalanma riski %17 daha düşük oluyor. Pandemi nedeniyle açık alanlarda pek spor yapamıyor olsak da, bu araştırmaya nazaran meskende spor yaparak içinde bulunduğumuz süreci daha kolay atlatabiliriz.