Görenleri hayrete düşüren köpek! ‘Zeytin’ alışverişini kendisi yapıyor

Görenleri hayrete düşüren köpek! ‘Zeytin’ alışverişini kendisi yapıyor

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Başkent’te berberlik yapan İbrahim Ulucan’ın 10 yaşındaki Cooker cinsi köpeği Zeytin, sahibinden aldığı eğitimle vakitle kendi alışverişini kendisi yapmaya başladı. Sahibinden 5 lira-10 liralık banknotları alarak doğruca markete giden Zeytin, kendisine salam almaya başladı. Berber dükkanının önünde salamını yedikten sonra ise geriye kalan poşeti ise çöpe atarak tabiata ziyan vermiyor.

BERBERE GELENLERİN BAŞINDA BEKLEYEREK HARÇLIK BEKLİYOR

Dükkandaki para alışverişlerini gördükten sonra paraya ilgi duymaya başlayan Zeytin, insanları taklit ederek parayla markete gitme alışkanlığı edindi. Daha sonrasında ise para karşılığı marketten salam alıp yemeye başladı. Zeytin, berber dükkanına ne vakit bir müşteri gelse sahibinin başında bekleyerek ona harçlık vermesini bekliyor. Aldığı harçlıklarla ise doğruca marketin yolunu tutan Zeytin, mahallenin maskotu oldu. ‘Zeytin’i gören herkes ona yemek vermek yerine harçlık veriyor.

“KENDİSİNİ DÜKKANIN SAHİBİ ÜZERE ZANNEDİYOR”

Zeytin’in, kendini dükkanın çırağı zannettiğini belirten İbrahim Ulucan, “Müşteri kalkıyor, para alışverişi sırasında, paradan 5 lirayı alıp gerçek markete gidiyor. Yani o kendi geçimini kendi sağlıyor. O kendi alır, getirir, yer ondan sonra da çöpe atar. Zeytin artık yarı insan oldu. O olmadan nasıl yaşayacağız bilmiyoruz, çocuğumuz üzere oldu. Artık bizim hayat biçimimiz oldu. Onsuz olmuyor. Dükkan da ona emanet. Nasılsa yolunu da buluyor. Bize bir külfeti yok. Biz ona yemek almayız, onun hayranları getirir her gün. Çocuklarımdan sonra 3. Çocuğum Zeytin” sözlerini kullandı.

“İZLEYE İZLEYE PARA ALIŞVERİŞİNİ ÖĞRENDİ”

Bu alışkanlığının nasıl başladığını anlatan Ulucan, “Alışkanlığı; 10 yıldır burada, 2 aylık yavruydu. 2 aylıktan sonra burayı benimsedi. Bizleri izleye izleye para alışverişleri, müşterinin tıraş olmasını bekler, o orta bilir ki para alışverişi olacak. O orta çabucak müşteriye şirinlik, tatlılık yapar. Müşteriden 5’liği kaptığı üzere yanlışsız markete” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MEVLÜT İŞLİ