Google Pixel 4XL, Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Google Pixel 4XL, Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın Pixel telefonları, bugün milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Gerek uygun sayılabilecek fiyatları gerekse sunduğu teknik özelliklerle dikkat çeken telefonlar, yazılım açısından da çeşitli avantajlar sunuyorlar. Örneğin bu akıllı telefonlarda, “Trafik Kazası Algılama” isimli değişik bir özellik var. Bugün Samsung üzere en tanınan markalarda bile bulunmayan bu özellik, bu kere bir insanın hayatını kurtardı.

Google Pixel’in hünerleri, Chuck Walker isimli bir Reddit kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Yaşadığı bir tecrübesi anlatan Walker, aslında bu cins bir özelliğin ne kadar büyük değer arz ettiğini de gözler önüne sermiş oldu. Bugüne kadar bu tıp haberleri Apple’dan duymuş olsak da Google Pixel telefonların da bu türlü imkanlar sunması, Google’ın ekmeğine yağ sürecek üzere görünüyor.

Google Pixel 4XL, bir insanın hayatını nasıl kurtardı?

Walker, kasım ayının son günlerinde sahip olduğu özel mülkte ufak bir iş makinesi ile etraf düzenlemesi yapıyor. Bir anlık dikkatsizliği nedeniyle arazinin sonundaki uçurumdan yuvarlanan Walker ve ona ilişkin iş makinesi, metrelerce aşağı yuvarlanıyor. Taklaların tesiriyle 7 kaburgası ile 4 omur kemiği kırılan Walker, iş makinesinin içinden çıkamıyor ve en nihayetinde de şuurunu yitiriyor.

Tam da bu noktada Walker’ın sahip olduğu Google Pixel 4XL devreye giriyor. Telefonundaki “Trafik Kazası Algılama” özelliğinden haberdar olup, bu özelliği aktifleştiren Walker, kazadan sonra telefona ulaşma imkanına sahip olmuyor. Fakat telefon, o anlarda bir kazanın yaşandığını anlayıp, 911 ile bağlantı kurmayı başarıyor. Telefondan pozisyon bilgisi alan sıhhat takımları, direkt olay yerine hareket ediyorlar ve Walker, şuuru yerine geldiğinde sıhhat takımlarının kendini kurtarmak için gayret sarf ettiklerini söz ediyor.

Walker, hayatının bir bir kısmında sıhhat vazifelisi olarak çalıştığından bahsedip, yaşadıklarını yorumluyor. Yaralarının hayati olmadığını fakat bulunduğu yerin çok ücra bir köşe ve kendine ilişkin mülk olduğu için kimse tarafından fark edilme imkanı olmadığını söyleyen Walker, böylesi bir durumda hipotermiden ölmesinin kesin olduğunu belirtiyor. Şu sıralar sıhhat durumu uygun olan Walker, telefonuna minnettar olduğunu vurguluyor. Pekala Google Pixel telefonlarda yer alan bu özellik nerede bulunuyor?

Şayet Google Pixel 5, 4, 4a, 4a 5G ve 3 modellerinden bir adedini kullanıyorsanız, Trafik Kazası Algılama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun yapmanız gereken şey ise telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girdikten sonra Safety yani Güvenlik kısmına giriş yapmak. Buradaki menüleri incelediğinizde, Trafik Kazası Algılama özelliğinin varlığını göreceksiniz. Varsayılan olarak devre dışı olan özelliği etkinleştirerek, muhtemel trafik kazalarında kullanmaya başlayabilirsiniz.