Gara’da şehit düşen Yüzbaşı Burak Coşkun, PKK elebaşı Karayılan’ın mağarasına Türk bayrağı asmış

Gara’da şehit düşen Yüzbaşı Burak Coşkun, PKK elebaşı Karayılan’ın mağarasına Türk bayrağı asmış

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kuzey Irak’ın Duhok kenti yakınlarındaki Gara dağına birinci sefer yapılan kara harekatının ayrıntılarına ulaşıldı. Gara’ya birinci adımı, meslek hayatının büyük kısmı Kuzey Irak’ta geçen şehit Piyade Yüzbaşı Burak Coşkun attı. Coşkun’un, daha evvel de Hakurk kampında terör örgütü PKK‘nın elebaşlarından Murat Karayılan’ın kullandığı mağaradaki kelamda karargaha Türk bayrağını asan yüzbaşı olduğu ortaya çıktı.

EN ÖN SAFTA YER ALDI

Gece başlayan operasyonda Hava Kuvvetleri’nin amaçları vurmasının akabinde güç topraklarda güç harekatlara katılan deneyimli isimler helikopterle bölgeye indirildi. Sabah’ın haberine nazaran silah arkadaşları yüzbaşı Ertuğ Güler ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Harun Turhan ile birlikte Gara’ya birinci adımı atan Özel Kuvvetler Komutanlığı çalışanı Piyade Yüzbaşı Coşkun’du.

PARAMOTORLARI DA BİRİNCİ KERE ELE GEÇİREN İSİM OLMUŞTU

Özel Kuvvetler’de yetiştikten sonra Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı Pars Taburu’nda doğu misyonunu yaparken 27 Kasım 2019’da Hakurk’ta 1680 rakımlı zirvedeki örgüt elebaşlarından Karayılan’ın kelamda karargâh olarak kullandığı mağaraya Türk bayrağını asan Coşkun, PKK’lı hainlerin üs bölgelerine taarruz amaçlı kullandığı paramotorları da birinci sefer ele geçiren isim olmuştu.

3 SİLAH ARKADAŞIYLA ŞEHİT DÜŞTÜ

Doğu vazifesinin akabinde 2020 yılında tekrar Özel Kuvvetler Komutanlığı’na dönerek tabur kumandanı olan Coşkun, hainlerle girdiği sıcak çatışmada 3 silah arkadaşıyla birlikte şehit oldu.

ERAY UĞUR’A MEKTUBUNDAN: EVVEL YETERLİ BİR İNSAN SONRA UYGUN BİR ASKER OL

Şehit Coşkun’un 2019’da Hakkari Dağ Komando Birliği’nde görevliyken, kendisine Gaziantep’ten ilkokul öğrencileri tarafından gönderilen bir mektuba yanıt yazdığı, mektupla birlikte asker olmak isteyen Eray Uğur Açıkbaş’a da vazife yaptığı Pars taburunun brövesini gönderdiği öğrenildi. Bordo bereli yüzbaşı, his dolu mektubunda “Dilerim evvel yeterli bir insan sonra da düzgün bir asker olursun” diyerek çocuğa nasihatte bulundu.