GameStop Payları, Dün Tekrar İkiye Katladı

GameStop Payları, Dün Tekrar İkiye Katladı

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Yaklaşık bir ay evvel, “GameStop” isimli bir şirketi konuşmaya başlamıştık. Reddit’teki bir küme kullanıcı ile Elon Musk’ın desteklemesiyle bir borsa manipülasyonu yapılmış, ABD’nin en esaslı görüntü oyun mağazalarından bir tanesi olan GameStop’un pay senetlerini birkaç dolardan, neredeyse 500 dolara yükselmişti. Hatta bu türlü bir şey yapılması, WallStreet’teki finans şirketlerini de zora sokmuştu.

Dün, misal bir olay tekrar yaşandı. GameStop paylarında yüzde 100 civarında yükseliş yaşandı. Gün içerisinde 50 dolar düzeylerinde süreç gören paylar, gün sonunun yaklaşmasıyla birlikte uçuşa geçti. 91.71 dolar düzeylerine kadar ulaşan GameStop payları, gün sonunu bu pahayla tamamladı. Lakin bu sefer neler yaşandığı tam olarak anlaşılamadı. Çünkü ne Reddit’teki “WallStreetBets” kümesi ne de Elon Musk, bu türlü bir yükselişin sinyalini vermemişti.

GameStop paylarında yaşanan artış, Reddit’in çökmesine yol açtı

GameStop’taki yükseliş, WallStreetBets kümesinin keyfini yerine getirdi. Fakat tek keyiflenen küme, WallStreetBets değildi. Olayın fark edilmesi üzerine iştahları kabaran yatırımcılar, Reddit’e atak ettiler. Hatta sistem o kadar ağırlaştı ki Reddit sunucuları, bir mühlet hizmet veremedi ve dünyanın en tanınan forumlarından biri, dün süreksiz bir müddetliğine çöktü. Pekala hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeylerin yaşandığı bu olayda neler olmuş olabilir?

GameStop’un bu seferki yükselişi, manipülasyon değildi. Yaşanan bir dizi olay, paylarda yükseliş yaşanmasını sağlamış üzere görünüyor. Bu bağlamda yaşanan olaylardan bir tanesi, GameStop’un en sıkı savunucularından olan Keith Gill‘in yaptığı açıklamalardı. Gill, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile yüklü ölçüde GameStop payı aldığını, böylece 100 bin pay sahibi olduğunu söyledi. Lakin yaşananlar, yalnızca Gill’in pay satın almasıyla ilgili değildi.

GameStop’ta kıymetli bir vazifeden ayrılma olayı yaşandı

GameStop’ta Finans Müdürü olarak çalışmalarını sürdüren Jim Bell, dün yaptığı bir açıklamayla istifa ettiğini duyurdu. Hatta Insider’da yer alan bir habere nazaran şirketin idare şurası, Jim Bell’e duyduğu inancı yitirmişti ve bundan sonra birebir yolda yürünemezdi. İşte bu da yatırımcıların keyfini yerine getirmiş üzere görünüyor. Lakin kapalı kapılar arkasında bir şeyler yaşanıp yaşanmadığı, payların neden bir anda bu türlü yükseldiği tam olarak anlaşılabilmiş durumda değil…