FUT Draft Nasıl Yapılır? – Kapsamlı FIFA Transfer Rehberi

FUT Draft Nasıl Yapılır? – Kapsamlı FIFA Transfer Rehberi

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

FIFA bilhassa son yıllarda birbirine çok benzeyen oyunlar çıkarmasına karşın çok yüksek satış sayılarına ulaşıyor. Oyuncular bir yandan EA’i bu yüzden taşa tutarken bir yandan da her sene gidip oyuna para veriyor. İşte bu ironiyi oluşturan şey EA Sports’un uzun yıllardır adeta para basmasına sebep olan FIFA Ultimate Team modu (kariyer oynayanların gözleri yaşlı). FUT Draft dendiği vakit eller titrer, kalpler daha süratli çarpmaya başlar.

FUT Draft yapmak dışarıdan bakınca kolay üzere görünse de işin içine girince bir sürü detay ve ne yapacağını bilememezlik içinde boğulmak çok kolay. İşte biz de bu noktada yardımcı olabilmek için FUT Draft’ı nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bir rehber hazırladık. Zira futbol meşin yuvarlağı rakip kale ağlarına yuvarlamaktan ibaret üzere görünse de FUT’a girdikten sonra işlerin hiç de o kadar kolay olmadığı ortaya çıkıyor.

FUT Draft nasıl yapılır?

  • Adım #1: FUT menüsünden sırayla “Oyna” ve “FUT Draft” seçeneklerine tıklayın,
  • Adım #2: Sıralanan beş dizilimden birini seçin,
  • Adım #3: Karşınıza çıkan beş oyuncudan kaptanınızı seçin,
  • Adım #4: Her konumu seçerek karşınıza çıkan seçeneklerden bir oyuncu seçin.

Adım #1: FUT’a girdikten sonra “Oyna” ve “FUT Draft” tuşlarına tıklayın:

Uzun bir macera boyunca kadronuzu ayakta tutacak takımınızı oluşturmak için birinci olarak FUT Draft ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Üstte belirttiğimiz tuşlara tıklayınca ilgili ekrana ulaşacaksınız. Sonrasında ise direkt olarak takımınızı kurmaya başlayacaksınız.

Adım #2: Beş dizilimden birini seçin:

FUT Draft’a birinci sefer girdiğiniz vakit oyun sizden öncelikle takımınız için bir taktik seçmenizi isteyecek. Diziliminizi seçerken dikkatli olun ve nasıl bir kadro kurmak istediğinizi başınızda canlandırın. Ofansif bir futbol mu oynayacaksınız yoksa rakiplerinizi hayattan soğutacak bir defans futbolu mu? Dizilim kararınızı buna nazaran yapın. Zira varsayılan diziliminiz bu olacak ve birinci dört maçınız boyunca değiştiremeyeceksiniz.

Adım #3: Kadro kaptanınızı seçin:

Diziliminizi seçtikten sonra oyun karşınıza beş tane kıymetli futbolcu çıkaracak. Burada beş oyuncudan birini seçeceksiniz. Seçtiğiniz oyuncu ise grubunuzun kaptanı olacak. Bu yüzden yeniden nasıl bir futbol oynayacağınızı göz önünde bulundurarak seçiminizi buna nazaran yapın. Olağan ki talihinize çok çok güzel bir futbolcu denk gelirse bütün kadrosu ona nazaran şekillendirmeyi de seçebilirsiniz.

Adım #4: Kadronuzun geri kalanını doldurun:

Kaptanınızı da seçtikten sonra toplamda 23 kişi olacak takımınızı doldurmanız gerekiyor. Bunu yapmak için birinci olarak her konumun üzerine teker teker tıklayarak karşınıza çıkacak oyunculardan bir adedini seçmeniz gerekecek. Olağan bu etapta sıralanan oyuncular kaptan seçerken karşınıza çıkan oyunculardan çok daha düşük reytingli olacak. Artık gelin takımınızın geri kalanını kurarken işinizi kolaylaştıracak tavsiyelere bakalım.

FIFA Ultimate Team takım kurma tavsiyeleri:

  • Tavsiye #1: Oyuncu seçerken her duruma evvel kanatlardan başlayın,
  • Tavsiye #2: Grup kimyanızı her şeyin üstünde tutun,
  • Tavsiye #3: Başınızda bir lig belirleyin,
  • Tavsiye #4: Gördüğünüz her ikona yapışın,
  • Tavsiye #5: FUT Draft pratiği yapın.

Oyuncu seçerken her duruma evvel kanatlardan başlayın:

Birinci takımınızı oluştururken konumların üstüne tıklayarak oyuncu seçmeniz gerekiyor. Bu kademede izlemeniz gereken sıra evvel sol yahut sağ kanat, sonra iç mevki oyuncuları ve sonra öbür kanat oyuncusu olsun. Bu sayede iç mevkide oynayan oyuncuları daha besbelli bir takım üzerinden seçebileceğiniz için iç mevki oyuncularınız ortasındaki kimya daha yeterli olacak. Bunu önermemizin sebebi, iç mevki oyuncularının birbirleriyle olan bağ sayısının dış mevki oyuncularının birbirleriyle olan bağ sayısından yüksek olması.

Ekip kimyanızı her şeyin üstünde tutun:

FIFA Ultimate Team’in en kıymetli mekaniklerinden birisi elbet kadro kimyası. Ekip kimyanızı takımınızdaki oyuncuların ortasındaki bağlardan anlayabilirsiniz. Bağın kırmızı olması oyuncuların kimyasının makûs, yeşil olmasıysa düzgün olduğu manasına geliyor. Seçim yapacağınız oyuncuların reytingi kaç olursa olsun kadroyla kimyası uyuşmayan bir oyuncuyu kadroda tutmanızın bir manası yok. Zira kimya düştükçe oyuncu da maç içinde saç baş yolduran bir performans gösteriyor.

Pekala oyuncular ortasındaki kimya neye nazaran şekilleniyor? Oyunun birinci olarak denetim ettiği şey iki oyuncunun tıpkı ülke vatandaşı olup olmadığı. Birebir lisanı konuşabilen oyuncular birbirleriyle daha düzgün anlaşıyor. Bir sonraki değişken ise oyuncuların hangi ligde oynadığı. Tıpkı ligde oynayan oyuncuların da ortasındaki kimya yeterli oluyor. Birinci takımınızı kurarken yüksek bir kimya elde edemezseniz endişelenmeyin. Vakitle açılan paketlerden ya da yaptığınız transferlerden kazandığınız oyuncularla kimyayı oturtabilirsiniz.

Bütün takımınızın birebir ülke futbolcularından oluşması için hayli vakit harcamalısınız. Bu yüzden takımınızı karma olarak hazırlamanız daha kolay halde sonuç almanızı sağlayacak. Birtakım mevkilerde birebir ülkenin oyuncuları, birtakım mevkilerde de tıpkı ligin oyuncularını kullanarak ortaya âlâ bir grup kimyası çıkarmak daha kolay.

Başınızda bir lig belirleyin:

Grubunuzun kimyasını yüksek tutmak için birinci maksadınızın tıpkı ligden oyuncuları kullanmak olması gerekiyor. Bunun içinde seçtiğiniz birinci yirmi üç oyuncunun oynadığı ligler belirleyici ögelerden biri olsun. Dikkat etmeniz gereken bir öbür öge da seçeceğiniz ligdeki yüksek reytingli oyuncu sayısı. Örneğin İngiltere Premier Ligi’nde Rusya Premier Ligi’ne oranla çok daha fazla yüksek reytingli oyuncu bulunuyor.

Lig seçimini yaptıktan sonra grup oluştururken vermeniz gereken karar sayısı büyük ölçüde azalacak. Elinize yüzlerce milyon dolar bedelinde bir oyuncu geldiği vakit bile o oyuncuyla ne yapmanız gerektiğini düşünmenize gerek kalmayacak. Şayet seçtiğiniz ligde oynamayan bir oyuncuysa satıp kazandığınız parayla sizin liginizde oynayan ve grup kimyasını olumlu biçimde etkileyecek birden fazla uygun transfer yapabileceksiniz.

İkon oyuncu gördüğünüz an yakasına yapışın:

FIFA Ultimate Team’de her oyuncunun görmekten en çok memnun olacağı kartlar ikon çeşidi oyuncular. Zira ikon çeşidi oyuncular her vakit yüksek reytingli ve sevilen eski oyuncular olmalarının yanı sıra tıpkı vakitte her türlü lig ve her türlü ülke oyuncularıyla yeterli kimyaya sahipler. Bu sebeple de yüksek fiyatlar üzerinden transfer oluyorlar. Fakat takımınızda koyabileceğiniz bir yer varsa mutlaka birinci olarak kullanmayı deneyin. Şayet size bir yararı olmayacağından eminseniz satın.

Pratik yapmak için bir FUT Draft simülatörü kullanın:

Evet, Ultimate Team moduna yeniyseniz başınızın karışması mümkün. Neyse ki internette deneme maksadıyla FUT Draft yapmanızı sağlayan simülatörler var. Oyunda yer alan sistemin birebirini kullanarak hem FUT Draft’ı nasıl yapacağınız bilgisini pekiştirebiliyorsunuz hem de yazımızda sizlerle paylaştığımız tavsiyeleri uygulayarak sonuca ulaşmanın aslında düşündüğünüzden daha kolay olduğunu görebiliyorsunuz. İnternette yer alan FUT Draft simülatörlerinden birine buradan ulaşabilirsiniz.

FUT Draft rehberimizin burada sonuna geliyoruz. Umarız (mümkün olmasa da) gerilimden uzak bir Ultimate Team mesleğine hakikat yelken açıyorsunuzdur. Biz her ne kadar modun muvaffakiyetini göz arkası etmiyor olsak da EA’e yılların meslek moduna üvey evlat muamelesi yapıp Ultimate Team’i parlattıkları için kırgınız. Siz de fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.