Fransız aktör Depardieu’ye “tecavüz” ve “cinsel taciz” soruşturması

Fransız aktör Depardieu’ye “tecavüz” ve “cinsel taciz” soruşturması

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Fransız basınının isimli kaynaklara dayandırdığı haberlerde, 72 yaşındaki Depardieu hakkındaki “tecavüz” ve “cinsel taciz” suçlamalarıyla soruşturmanın 16 Aralık 2020’de açıldığı belirtildi.

Haberlerde, Depardieu hakkında isimli kontrol kararı alınmadığı kaydedildi. Fransız aktör hakkında 2018’de açılan ön soruşturmayla ilgili Haziran 2019’da takipsizlik kararı verildiği tabir edilen haberlerde lakin Haziran 2020’de Depardieu tarafından “tecavüz ve cinsel tacize uğradığını öne süren 22 yaşındaki komedyen bayanın tekrar hata duyurusunda bulunmasıyla mevzuyu takip etmesi için hakim atandığı ve olayla ilgili soruşturma açıldığı aktarıldı.

KAMUOYUYLA PAYLAŞILAMASINA REAKSİYON GÖSTERİLDİ

Depardieu’nün avukatı Herve Temime, basına yaptığı açıklamada, müvekkilinin suçlamaları reddettiğini, soruşturmanın kamuoyuyla paylaşılmasına reaksiyon gösterdi.

Kelam konusu komedyenin Ağustos 2018’de Lambesc semtindeki jandarmaya cürüm duyurusunda bulunmasıyla Depardieu hakkında ön soruşturma açılmıştı. Olayın 7 ve 13 Ağustos 2018’de Fransız aktörün Paris’teki konutunda gerçekleştiği belirtilmişti. Fransa’da varlık vergisinin yükselmesi nedeniyle geçmişte Belçika’ya taşınan Depardieu, 2013’te Rusya vatandaşlığını almıştı. Depardieu, 2018’de yaptığı açıklamada, Cezayir’e taşınma kararı aldığını söylemişti.

SİNEMA TARİHİNDE KIYMETLİ BİR YERİ VAR

Depardieu, küçük bir gezici tiyatroyla başladığı oyunculuk mesleğinde Bertrand Blier’nin “Les Valseuses (1971)” sinemasıyla başrole yerleşti. Bundan sonra ise dramadan maceraya, güldürüden tarihi sinemalara tüm tiplerde performansını sergiledi.

Yalnız Fransız sinemasında değil İtalyan, Rus, Alman ve Orta Asya sinemalarında da uzunluk gösteren Depardieu sanat sinemalarında yer aldığı kadar gişe sinemalarının sevilen karakterlerini canlandırdı. Depardieu, sinema tarihine ismini yazdırmış ustalarla çalıştı. Truffaut’nun yönettiği “Son Metro” (Le Derniere Metro-1980) Oscar ve Altın Küre’de Yabancı Lisanda En Düzgün Sinema Ödülü’ne aday gösterilirken, Depardieu’ya En Yeterli Erkek Oyuncu Cesar’ını getirmişti.

Oyunculuğun yanı sıra kamera gerisine da geçen Depardieu, Moliere’in Tartüf’ünü sinemaya aktarmış ve ortak direktörlüğünü üstlendiği iki sinema çekmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Özcan