F.Bahçe’den VAR ile ilgili zehir zemberek açıklama: Manipülasyonlar yasallaştırılıyor

F.Bahçe’den VAR ile ilgili zehir zemberek açıklama: Manipülasyonlar yasallaştırılıyor

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

Fenerbahçe Kulübü, Galatasaray maçıyla ilgili VAR kararları hakkında açıklama yaptı.

Sarı-lacivertlilerin “Manipülasyonları legalleştiren “VAR SİSTEMİ” hakkında” başlıklı açıklamasında, VAR kararlarıyla ilgili duyulan kaygı lisana getirildi.

İşte Fenerbahçe’nin resmi sitesinden yaptığı açıklama;

Ekibimizin, Üstün Ligin 24. hafta maçında ortaya konan, maçın sonucuna tesir ettiğini düşündüğümüz hakem idaresi ile ilgili yaşananların akabinde gerek Kulübümüzün, gerekse Türk futbolunun menfaatleri ismine somut gerçekleri ortaya koyma sorumluluğu ile bu açıklamayı yapıyoruz.

Maçın 75. dakikasında, Ozan Tufan‘ın kaydettiği ve 30 saniye içerisinde yangından mal kaçırırcasına “ofsayt” gerekçesiyle iptal edilen, gerek spor yorumcuları gerek Kulübümüz gerekse taraftarlarımızca “nasıl ofsayt olduğuna dair mutlaka net bir karar verilemeyen” gol konumumuz bir gerçeği açıkça gözler önüne sermiştir.

Bu gerçek; “VAR teknolojisi” ismi altında “100% güvenilir” olarak lanse edilmeye çalışılan; lakin yetersiz yahut arka niyetli ellerin altında bilakis manipülasyonların yasallaştırılma aracına dönüşebilecek olan sistemin sorgulanması gerekliliğidir.

Vurgulamaya çalıştığımız “istikrarsız uygulamalarla manipülasyonun meşrulaştırılması”, bazen bir kırmızı kart durumun yahut penaltının es geçilerek “gündemden kaçırılması” bazen de bir ofsayt konumunun “yanlış yansıtılması” olarak tezahür etmektedir.

Bu vesileyle tüm kamuoyuna VAR sisteminin bilhassa ofsayt çizgileri noktasında, anlatılan biçimde otomasyona dayanmadığını ve manipülasyona ne kadar açık olduğunu somut örnek ve fizik kuralları ile sunmak isteriz:

1) Öncelikle VAR sisteminin kullandığı çizgi ölçme teknolojilerinden 100% sağlam ve objektif olanın, yalnızca kale çizgilerine 90 derecelik dikey açı ile pozisyonlandırılmış kameralar ile çekim ve ölçüm yapılan gol çizgisi teknolojisi olduğunu vurgulamak isteriz.

2) Gol çizgisi dışında ölçüm yapılmaya çalışılan tüm konumlarda, kamera açıları savunmadaki son oyuncuya 90 derecelik dikey açı ile pozisyonlandırılmış olmadığından, bu açılar ile alınmış imajlar üzerinde çekilen çizgilerin yalnızca ve yalnızca bir kestirim modellemesi olduğu fizik kurallarınca sabittir.

3) Bu doğrultuda; durumların ofsayt olup olmadığını belirlemek için çizgiler çekilirken, bir teknolojinin modülü olmayan, büsbütün VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin subjektif seçimlerine ilişkin ve sonuçları direkt etkileyen seçimler ise sırasıyla aşağıda hususlar halinde listelenmiştir:

a)Birçok kamera ile yapılan çekimler ortasından, hangi kamera açısı ile çekilmiş imaja çizgi çekileceğinin kararlaştırılması.

b)Topla son oynayan atak oyuncusunun top ayağından yahut bedeninden çıkarken tam olarak hangi mili salisede manzaranın durdurulacağının ve çizginin çekileceğinin kararlaştırılması.

c)Hücum edilen kaleye en yakın savunma oyuncusu ve hamle oyuncularının kaleye en yakın topla oynayabilecek beden kısımlarının belirlenmesi ve izdüşümlerinin yaratılması.

d)Çizgilerin imajlara uygulanması

e)Ofsayt konumlarında topa vuruş anı ve oyuncuların tam bu andaki dizilişlerinin eş vakitli görülebileceği birkaç farklı açılı imajın birebir ekran içinde gösterilmesi.

Üstteki unsurlar ışığında çok net anlaşılabileceği üzere, VAR teknolojisi ile belirlenen ofsayt çizgileri Türk futbol kamuoyuna ısrarla lanse edilmeye çalışılan halde 100% sağlam formda bir yazılım ile otomatik olarak belirlenmemektedir. VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin sübjektif seçimleri sonucunda sonuçlar belirlenmekte, onların takdirine nazaran vuruş anı ve en öndeki uzuv üzere konular belirlenmektedir.

Bu noktada üstte saydığımız subjektif seçim kriterleriyle ilgili Ozan Tufan’ın atmış olduğu gol ve ligimizde bu dönem içinde öne çıkmış vurucu birkaç örneği fotoğraflarıyla paylaşmak ve subjektif seçimlerle kararın nasıl sübjektif kriterlere dayandırılabileceğini göstermek istiyoruz:

-Ozan Tufan’ın golünde kamera açısı gol çizgisi kamerası yerine art bir açıdan tercih edilerek, hem hizalama zorlaşmakta, hem de futbolcuların tüm uzuvlarının görülemediği bir kare kullanılmıştır. Haliyle hangi oyuncunun daha önde bir uzvu olduğu art imajdan saptanmaya çalışılarak, en hakikat sonuca ulaşmak bahta bırakılmıştır.

-Yine birebir golde bizce kusurlu kamera açısından bakıldığında, duran topu kullanan Mesut Özil’in topa tam dokunduğu anın belirlenmesi mümkün değildir. Halbuki neredeyse tüm ofsayt durumlarında ekran bölünerek, eş vakitli bir imajla topa dokunulma anı da gösterilmekteyken, bu durumda sıra dışı biçimde Mesut Özil’in ayağının topun ardında kaldığı ve tam dokunuş anının görülemediği bir kare kullanılarak, subjektif bir bilgi olan VAR hakemi seçimi tek gerçek olarak dayatılmıştır. Bu durum, tüm Fenerbahçeli’lerin akıllarında oluşan soru işaretlerinin sebeplerinden biridir.

-Yine ligimizde Gaziantepspor Stadyumu’nda yaşanan iki hadiseden, birinde Pelkas’ın golü ofsayt gerekçesiyle iptal edilirken, rakip kadronun golü bizim ikna olamadığımız VAR seçimleriyle “ofsayt değil” olarak tespit edilmiştir.

VAR sistemine, teknolojinin getirdiği yeniliklere takviye verdiğimizi en başından beri pek çok defa vurgulamış; geçen dönemlerde yaşadıklarımıza ek olarak bu dönem Grubumuzun VAR eliyle iptal edilen gollerine karşın rastgele bir reaksiyon ortaya koymamış olmamıza karşın, Gaziantep maçıyla birlikte dikkatimizi uygunca çeken bu standartsız uygulamalar ve Cumartesi günkü maçta yaşananların akabinde bu sistem ve bunun yönetimini yapan yetkililer hakkında soru işaretleri oluşmaya başlamıştır.

Üstte özetlediğimiz olayların manzaralarını bir defa daha kamuoyu ile paylaşarak samimi tenkitlerimize karşılık bekliyoruz. Üstteki 3 imgeye nazaran, ofsayta tüm kamuoyuna nazaran en yakın olan konuma dakikalarca inceleme yapılarak gol kararı verildiği, başka 2 konuma ise çok süratli inceleme ve kararlar ile 1 dakika içinde ofsayt kararı verildiği sabit gerçeklerdir. Hatta tahminen de bir noktalamanın bile değeri olan bu kritik uygulamada, ekli imajdan de göreceğiniz üzere, Pelkas’ın iptal edilen golünde birbiriyle çelişki yaratacak, en az 4 işaretleme yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu örnekleme dahi, başta biz Fenerbahçeli’lerin olmak üzere tüm kamuoyunun sisteme itimadını sarsmaktadır.

İşte bu manuel ve subjektif dokunuşlar, VAR sisteminin başındaki şahısların kimliğini, bağlarını ve yakınlıklarını daha değerli kılmaktadır.

Eminiz ki futbol dünyasının içinde adaleti ve hakkaniyeti önemseyen şahıslar, kuşkulu alakalar varsa bunları er ya da geç deşifre edeceklerdir.

Biz adil ve namuslu bireylerin rahatça konuşabilecekleri futbol ikliminin yaratılması için birinci günden beri verdiğimiz çabayı, Fenerbahçe var epeyce sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda; Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; 2000’li yılların başında bir rakibimizin yöneticisinin lisana getirdiği ‘Yan hakemleri ayarlayan, şampiyon olur’ kelamının tesirlerinin, günümüzde VAR hakemleri düzleminde geçerliliğinin sürmediğini umuyoruz.

Bunun ispat edilebilmesi için, uygulamalarda akıllarda en ufak soru işareti kalmayana kadar toplumu bilgilendireceğimizi ve başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm spor severleri sistemin yanlışsız çalışmasını talep edecekleri donanım ve bakış açısıyla donatacağımızı kıymetle vurgulamak isteriz.

Futbol topluluğu kâfi bilgi ve donanıma ulaştığında, bizim rahatsızlıklarımızın her objektif spor severin de bakış açısı olacağına ve o vakit sübjektif dokunuşlara cüret edenin bu oyunun içinde kalamayacağına eminiz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ”