Evrim Ağacı’nın Gündem Oluşturan ‘İdam Cezası’ Anketi

Evrim Ağacı’nın Gündem Oluşturan ‘İdam Cezası’ Anketi

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’nin en tanınan bilim anlatı sitelerinden bir tanesi olan Evrim Ağacı, takipçileriyle bir anket paylaştı. Şu ana kadar 66 bin kişinin katıldığı anketin konusu ise Türkiye’de vakit zaman politikler tarafından da tartışmaya açılan idamdı.

Evrim Ağacı, Twitter hesabından üzerinden dün akşam saatlerinde “Türkiye’de idam cezası uygulaması olmalı mı?” sorusuyla bir anket başlattı. Ağır bir iştirakin gerçekleştiği anket, birçok Evrim Ağacı takipçisinin yansısına de neden oldu.

Tartışmalı idam cezası anketi

(Tweet’i görüntüleyemeyenler buradan ulaşabilir)

İdam cezası, yalnızca Türkiye’de değil dünyada da tartışmalı bir mevzu. Lakin Türkiye üzere gündemin çok ağır yaşandığı ülkelerde bu çeşit tartışmalı hususlar çok daha büyük bir gürültü koparıyor ki Evrim Ağacı’nın anketinde de o denli oldu.

53 retweet alan anket, 809 defa de alıntılandı. Türkiye’de bu tartışmanın gündeme bile getirilmesinin yanlış olduğunu düşünenlerden idamın gelebileceğini fakat şu anki adalete güvenmediklerini söyleyenlere kadar birçok kişi fikrini belirtti. Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu, idam cezası uygulamasının olmaması gerektiği istikametinde fikir belirtti.

Evrim Ağacı, daha sonra gelen yansılara yanıt olarak bir tweet daha paylaştı. Bu anketin paylaşılmasının sebebinin, husus hakkında yazılan bir araştırmada kullanılmak istenmesi olduğu lisana getirildi. Paylaşılan ikinci tweet’te şu sözlere yer verildi:

Soru sormaktan ve soru soranlardan korkmayın arkadaşlar. Yeniden bir dolu popülizm, vs. suçlaması yapılmış. Merak edenler için anket, bahis hakkında yazdığımız yeni bir araştırma yazımızda kullanılmak üzere sorulmuştu :)”

Evrim Ağacı’nın internet sitesinde yayınlanan araştırmada; idam cezasının sahiden hata oranlarını azaltıp azaltmadığı, hangi ülkelerde uygulandığı, bu cezayı savunanların neden savunduğu üzere mevzular ele alınıyor.