ESA, Uzaya Yükselen Mavi Işıkların Görüntüsünü Paylaştı

ESA, Uzaya Yükselen Mavi Işıkların Görüntüsünü Paylaştı

Ocak 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Avrupa Uzay Ajansı, epeyce ender gözlemlenebilen bir fenomenin görüntüsünü yayınladı. Görüntüde yer alan imgede ağır bulut katmanının içerisinde gerçekleşen ve mavi ışıklar yayan birkaç ‘patlamanın’ akabinde uzaya hakikat mavi bir ışık yükseliyor. İmgelerin de oluşturulduğu araştırma raporlarına nazaran kelam konusu görüntüdeki fenomenin gerçekleştiği bölge ise Pasifik Okyanusu’nda bulunan Nauru Adası.

Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) Atmosfer-Uzay Etkileşimleri Monitörü (ASIM) tarafından yapılan bu müşahedede karşımıza çıkan bu mavi ışık, ağır fırtınalı havada, atmosferle etkileşime giren elektronlar ve radyo dalgaları tarafından oluşan atmosferik elektrik deşarjı olarak tanımlanıyor ve ekseriyetle atmosferik yıldırım olarak anılıyor.

Dünyadan gözlemlemek neredeyse imkansız:

Bu olayın uzaydan gözlemlenmesi çok süratli gerçekleştiği için şimdiye kadar epeyce güç ve gezegenimizde ise kalın bulut katmanı sebebiyle gözlemlemek neredeyse imkansız. Lakin ASIM sayesinde bilim insanları artık hem bu gizemli ‘mavi ışıklar’ hem de stratosferde gerçekleşen pek çok tabiat olayı ile ilgili rahatça araştırma yapabiliyorlar.

Araştırmalarda bilim beşerlerine yardım eden ASIM, ISS’de bulunan ve fırtınalı hava şartlarından kaynaklanan üst atmosfere uzanan elektrik deşarjlarını araştırmak için tasarlanan bir optik kamera ve fotometreden oluşan monitör olarak tanımlanıyor ve gelecekte de pek çok araştırmada kullanılması amaçlanıyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, ASIM’in gerçekleştirdiği kayıtlar sayesindecihanda keşfedecek ve öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu‘ bir defa daha fark edeceğimizi söylüyor.