En Güçlü 10 Kişinin Pandemideki Dudak Uçuklatan Karı

En Güçlü 10 Kişinin Pandemideki Dudak Uçuklatan Karı

Ocak 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kâr gayesi gütmeyen bir milletlerarası yardım kuruluşu olan Oxfam tarafından yapılan araştırmaya nazaran, dünya üzerindeki en güçlü 10 kişinin toplam serveti, koronavirüs salgını boyunca 540 milyar dolar arttı.

Yardım kuruluşuna nazaran, 10 kişinin sadece salgın devrinde elde ettiği 540 milyar dolarlık bu parayla hem dünyada virüs yüzünden kimsenin yoksullaşmaması sağlanabilir hem de herkese yetecek sayıda aşı satın alınabilir.

Milyarderlerin toplam serveti, G20 ülkelerinin virüsle çaba için yaptığı tüm harcamalardan fazla:

Paylaşılan raporda milyarderlerin toplam servetinin, G20 kümesi ülkelerinin koronavirüsle gayret kapsamında yaptığı tüm harcamalardan fazla olduğu belirtiliyor. Bu noktada Oxfam, hükümetlerden, “süper-zenginlerden daha çok vergi almayı” değerlendirmelerini istiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yıl sanal ortamda yapılacak Davos Diyaloğu toplantıları öncesi yayımlanan “Eşitsizlik Virüsü” başlıklı çalışmada, hükümetlerin iktisada salgın periyodunda sağladığı gibisi görülmemiş dayanak sayesinde pay senetleri yükselip milyarderlerin servetleri artarken, gerçek iktisatların ise yüzyılın en derin gerilemesi ile yüz yüze olduğu kaydediliyor.

Oxfam’ın raporuna nazaran dünya genelindeki milyarderlerin serveti, 18 Mart 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri ortasında 3,9 trilyon dolar arttı. Mart 2020’den bu yana servetleri 540 milyar dolar artan en güçlü 10 kişi ortasında ise kestirim edileceğiniz üzere Amazon CEO’su Jeff Bezos, Tesla CEO’su Elon Musk ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg üzere isimler yer alıyor.

Jeff Bezos, sadece Mart-Eylül 2020 ortasındaki çıkarıyla tüm çalışanlarına 105’er bin dolar ikramiye dağıtabilir:

Milyarderlerin salgın devrinde kazandığı geliri enteresan kıyaslamalarla sunan Oxfam’ın raporuna nazaran Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Mart-Eylül 2020 periyodunda kazandığı parayla istese 876 bin çalışanının tümüne 105’er bin dolar ikramiye dağıtabilir ve serveti yeniden de salgın öncesiyle birebir kalırdı.

Buna rağmen raporda, dünyanın en fakir kimi ülkelerinin salgının tesirlerini sarmasının 10 yıldan uzun süreceği belirtiliyor. Oxfam, geride bıraktığımız yılda dünyadaki fakir sayısının 200 ila 500 milyon daha arttığını ve son 20 yılın uğraşlarıyla sağlanan yoksulluğun dünya çapında azalması eğilimini aksine çevirdiğini de bildiriyor.