Emniyet’ten Gara’da şehit edilen Vedat Kaya ile ilgili açıklama: KHK ile ihraç edildiği argümanı gerçeği yansıtmıyor

Emniyet’ten Gara’da şehit edilen Vedat Kaya ile ilgili açıklama: KHK ile ihraç edildiği argümanı gerçeği yansıtmıyor

Şubat 15, 2021 0 Yazar: farukkscu

Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen 13 vatandaştan polis memuru Vedat Kaya‘nın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiğine yönelik savlara Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yalanlama geldi.

Emniyet’ten yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Bazı toplumsal medya platformlarında yer alan, “şehit edilen polis memuru Vedat Kaya’nın, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiği” tarafındaki haberler katiyen gerçeği yansıtmamaktadır.

KHK’lar kapsamında yapılan kamu vazifesinden çıkarma süreçleri, ilgililerin isimleri ile birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. Şehidimiz hakkında bu kapsamda rastgele bir süreç tesis edilmediği de ilgili KHK listelerine bakıldığında görülecektir.

“MEMURİYET HAKLARI KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM ETMİŞTİR”

Şehit polis memuru Vedat Kaya’nın memuriyet hakları, PKK terör örgütü tarafından kaçırıldığı günden bu yana kesintisiz olarak devam etmiştir.

Menfur olayın akabinde şehitlik süreçleri de başlatılmıştır.

Şehitler üzerinde yapılmaya çalışılan bu tıp provokasyon teşebbüsleri, hem şehidimizin ailesi ve yakınlarını hem de Emniyet teşkilatını derinden üzmektedir.”

2016 YILINDA LİCE’DE KAÇIRILMIŞTI

Şehit polis memuru Vedat Kaya, 24 Temmuz 2016’da Muş’tan kardeşinin düğün konvoyuyla memleketi Mardin’e dönerken Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yol kesen PKK’lı teröristlerce kaçırılmıştı. Annesi Emine ve babası Şeyhmus Kaya da, 5 Eylül 2019’da HDP binası önüne gelerek oturma aksiyonuna başlamıştı.

MARDİN’DE TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit polis memuru Vedat Kaya’nın cenazesi memleketi Mardin’e getirildi. Şehit polis memuru Kaya için Şakir Nuhoğlu Cami’nde merasim düzenlendi. Merasime Vali Mahmut Demirtaş, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İnce, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Halil Şen, Vilayet Emniyet Müdürü Muhittin İlker Buyruk, Vilayet Müftüsü Ali Hayri Çelik, şehidin annesi Emine, babası Şeyhmus Kaya, kardeşleri, yakınları ve Diyarbakır’da HDP vilayet binası önünde evlat nöbeti tutan birtakım aileler katıldı. Şehit polisin cenazesi ambulanstan alınarak musalla taşına konuldu. Burada edilen dua ve kılınan cenaze namazının akabinde şehidin naaşı Selen Kışlası Şehitliği’nde gözyaşları ortasında defnedildi.