Emniyet, Boğaziçi Üniversitesindeki “Aşağı bak” argümanını paylaştığı görüntüyle yalanladı

Emniyet, Boğaziçi Üniversitesindeki “Aşağı bak” argümanını paylaştığı görüntüyle yalanladı

Şubat 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe figürü olan bir fotoğrafın yere serilmesiyle ilgili yapılan tutuklamaların akabinde dün kimi aksiyoncular bu kararı protesto etmek için Rektörlük binasını ablukaya aldı. İkazları dikkate almayan aksiyoncular, polis takımları tarafından dağıtıldı. Zorluk çıkaran 159 kişi gözaltına alındı.

“AŞAĞI BAK” SAVI SOSYA MEDYADA GÜNDEM OLDU

Olaylarla ilgili toplumsal medyada dolaşan bir husus ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aydınlatıldı. Boğaziçi Üniversitesinde dün yaşanan olaylar sırasında bir vazifelinin, bir kümeye karşı “Aşağı bak!” dediği sav edildi. Bu telaffuz toplumsal medyada da reaksiyon çekti.

“AŞAĞIDAN, AŞAĞIYA DOĞRU!”

Emniyet Genel Müdürlüğü de Twitter hesabından olayın iç yüzünü gösteren bir görüntü yayınladı. Görüntüde, vazifelinin aslında toplu halde hareket eden kümesi dağıtmak için “İn aşağı, in aşağı, aşağıdan, aşağıdan. Toplu gitmek yok” dediği görülüyor.

“POLİS PALAVRA VİRÜSÜYLE DE ÇABA EDİYOR”

Görüntülü iletide, “Yalandan bir slogan, Aşağı bak-YALAN. Aşağıdan-DOĞRU. Polisimiz pandemi ortamında yalnızca yasa dışı göstericilerle değil, palavra virüsüyle de çaba ediyor. Bu gayret milletimiz için Türk polisi sürekli hazır.” tabirleri yer aldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Paksoy