Elon Musk: 3. Dünya Savaşı’ndan Evvel Mars’a Yerleşmeliyiz

Elon Musk: 3. Dünya Savaşı’ndan Evvel Mars’a Yerleşmeliyiz

Şubat 10, 2021 0 Yazar: farukkscu

SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk’ın Mars sevdası, uzun vakittir bilinen bir gerçek. Bilhassa de SpaceX’in Mars’a gitme konusundaki çalışmaları, bu projenin bir gün gerçek olacağını düşündürüyor. Lakin Musk, vakit zaman yaptığı açıklamalarla önlerinde değerli mahzurlar olduğunu tabir ediyor. 2020 Mars Topluluğu Sanal Konvansiyonu’nda hususla ilgili kimi yeni açıklamalarda bulunan milyarder, Mars’a ne vakte kadar gidilmesi gerektiğini açıkladı.

Elon Musk, Mars’ta bir kent kurmayı amaçlıyor. Kendi kendine yetecek biçimde dizayn edilecek bu kent, oraya giden insanların ömürlerini sürdürebilmelerine imkan tanıyacak. Musk, bu kentin 2026 yılına kadar kurulması gerektiğini ve yıllar boyunca da korunarak, insanlık için hazır durumda tutulması gerektiğini söylüyor.

“Mars’taki kentin 3. Dünya Savaşı’ndan evvel kurulması gerekiyor”

Elon Musk’a nazaran Mars’ta kurulacak kent, yalnızca birkaç kişinin yaşayabileceği bir üs halinde olmamalı. Bu bağlamda gerçek bir kentten bahsettiğini söz eden Elon Musk, bu kentin kendi kendini idame ettirecek halde tasarlanması gerektiğini söylüyor. Elon Musk’ın mevzuyla ilgili en çarpıcı açıklaması ise bu kentin ne vakit kurulacağı ile ilgili.

Elon Musk, Mars’ta kurulacak ve kendi kendini idame ettirecek kentin 3. Dünya Savaşı’ndan evvel kurulması gerektiğini söylüyor. Bu cins bir savaş ya da muhtemel bir nükleer facia nedeniyle Dünya’daki tedarikin sona erebileceğini belirten SpaceX kurucusu, böylesi bir durumda da Mars’ta yaşayan insanların ömürlerinin devam edebilmesinin kritik değer arz ettiğini beyan ediyor.

“Yakında öleceğiniz öbür bir yere taşınıyorsanız, bir cankurtaran botuna sahip olmak anlamsızdır. Bu sayılmaz”

Elon Musk’a nazaran insanlık medeniyetinin mevcut hali, pek de güçlü değil. Hatta biraz cılız. Bu yüzden de insanlığın kendini yok edebilecek olayların içine girebileceğini düşündüğünü söyleyen Musk, bu türlü bir şeyin olmasını istemediğini fakat olması durumunda da Mars’taki kentin direkt etkileneceğini tabir ediyor. İşte tam olarak da bu yüzden, Mars’ta kurulacak kentin kendine yetmesi gerekiyor. Aksi takdirde Dünya’dan kaçış için Mars’a gidecek beşerler da kaynakların yetersizliği nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olacaklar.