DxOMark’a Nazaran En Âlâ Kameraya Sahip 10 Akıllı Telefon

DxOMark’a Nazaran En Âlâ Kameraya Sahip 10 Akıllı Telefon

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Dünyanın dört bir tarafından akıllı telefon üreticileri, her geçen gün yeni kuşak akıllı telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Tanıtılan bu aygıtlar, birçok açıdan kıyaslanıyor ve yapılan bu kıyaslamalar kullanıcıların başında misal fiyat etiketlerine sahip aygıtlardan hangisinin daha âlâ olduğu konusunda bir fikir oluşturmasına yardımcı oluyor.

Akıllı telefonları, lensleri ve kameraları bilimsel olarak kıymetlendiren bir web sitesi kuruluşu olan DxOMark da bu kıyaslamaları yapan platformlardan biri. DxOMark tarafından yapılan bu kamera testleri, hangi amiral gemisi modelinin kamerasının daha gelişmiş teknolojilerle donatıldığını gözler önüne seriyor.

Bu Fotoğraflar Hangi Telefonla Çekildi? [Video]

Günümüzün en güçlü telefonları; Samsung Galaxy S21 Ultra, Huawei Mate 40 Pro ve iPhone 12 Pro’nun kameralarını test ettik ve sizlerin de katılabileceği bir karşılaştırma yapmaya karar verdik. Görüntüde gördüğünüz fotoğrafların hangi telefon ile çekildiğini YouTube’daki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

DxOMark’a nazaran en düzgün kameraya sahip akıllı telefonlar:

  1. Huawei Mate 40 Pro+: 139 puan
  2. Huawei Mate 40 Pro: 136 puan
  3. Xiaomi Mi 10 Ultra: 133 puan
  4. Huawei P40 Pro: 132 puan
  5. iPhone 12 Pro Max: 130 puan
  6. iPhone 12 Pro: 128 puan
  7. Xiaomi Mi 10 Pro: 128 puan
  8. Vivo X50 Pro+: 127 puan
  9. OPPO Find X2 Pro: 126 puan
  10. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (Exynos): 126 puan

DxOMark’ın yaptığı kamera incelemelerine baktığımızda Çinli Huawei’nin, listenin birinci sıralarına hâkim olduğunu görüyoruz. Bu noktada şirket birinci 10 sıralamasına toplam 3 farklı modelle girerken, onu listede 2’şer telefonu bulunan Apple ile bir başka Çinli üretici olan Xiaomi takip ediyor. Vivo, OPPO ve Samsung üzere öteki tanınan üreticilerin ise birinci 10’da sırf 1’er telefonu bulunuyor.

Listede dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise megapikselin her şey olmadığı. Çünkü en zirvede bulunan Huawei Mate 40 Pro+ modelinin ana kamerası 50 MP çözünürlüğündeyken, 10. sırada yer alan Samsung Galaxy S20 Ultra modelinde ise 108 MP’lik bir lens bulunuyor. Ayrıyeten iPhone modellerinin sırf 12 MP’lik sensörlerle bu listede kendine yer edinmeyi başardığını da unutmamak gerekiyor.

Pekala, siz DxOMark’ın yaptığı bu listeleme hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu soruya cevap vermeden evvel üstte yer alan YouTube görüntümüzü izleyebilir, farklı aygıtların gerçek hayattaki kamera performanslarına göz atabilir ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.