Dünya’nın Manyetik Alanı Neredeyse Yok Oluyormuş

Dünya’nın Manyetik Alanı Neredeyse Yok Oluyormuş

Şubat 19, 2021 0 Yazar: farukkscu

Science mecmuasında yayımlanan yeni bir araştırmaya nazaran Güneş faaliyetlerindeki dalgalanmalar, 42.000 yıl evvel Dünya’nın manyetik kutuplarının bilakis çevrilmesi ile başlayan ve birkaç yüzyıl boyunca devam eden son derece şiddetli bir süreç başlattı. Dünyanın manyetik alanında gerçekleşen zayıflama bir dizi iklim felaketini ve yok oluşu da beraberinde getirdi.

Paylaşılan makaleye nazaran bu son büyük jeomanyetik alt üst olma sürecinin, ozon katmanının neredeyse yok olması da dahil olmak üzere Dünya’daki yaşama büyük tesirleri oldu. Bilim insanları, bu felaket sonucu tropik nesli elektrik fırtınalarının kasıp kavurduğunu, Güneş rüzgarlarının neden olduğu auroraların dünyanın dört bir yanında gerçekleştiğini, buz katmanlarında dalgalanmalar yaşandığını ve iklimin sert bir formda değiştiğini söz ediyorlar.

42 bin yıl evvel manyetik alan, pusulaların kuzeyi bulamayağı kadar zayıflamıştı

Kauri ağacı kalıntısı

Bilim insanları, kelam konusu bulguları elde etmek için 40.000 yıldan uzun müddettir turba bataklıklarında ve öteki çökeltilerde korunmuş olan Yeni Zelanda kauri ağaçlarını inceledi. Kauri ağaçlarının büyüme halkalarındaki dalgalanmalar, Dünya atmosferinin bu vakit içinde nasıl bir değişim geçirdiğine dair bir vakit çizelgesi oluşturulabilmesini mümkün kıldı. Bu sayede manyetik kutup noktası hareket ettikçe Dünya’nın manyetik alanının zayıflamasının neden olduğu radyokarbon düzeylerinde artış bulundu. Bulguların geniş bir alana yayılmış kalıntıların neredeyse tamamında tespit edilmesi, sonuçların güvenilirliğini artırdı.

Varsayım edebileceğiniz üzere bu coğrafik felaketler, Dünya üzerindeki hayat için hiç de olumlu sonuçlar ortaya çıkarmadı. Dünyayı kasıp kavuran ağır ultraviyole ışık, neandertallerin ve megafauna olarak bilinen dev hayvanların kuşağının tükenmesine neden oldu. Kelam konusu periyotta mağaralarda yaşayan beşerler ise ultraviyole ışığın ölümcül tesirinden korunmayı başararak çeşitlerini devam ettirmeyi başardılar.

Manyetik alandaki değişim ile iklim ortasındaki etkileşimleri simüle eden bir bilgisayar programı kullanan bilim insanları, bu sayede daha zayıf bir manyetik alan ve Dünya’ya ulaşan Güneş gücündeki değişimlerin tesirini araştırdılar. Sonuçlar, kelam konusu manyetik dönüşüm sırasında Dünya’nın manyetik alanının bugünkünün yüzde 6’sı kadar zayıfladığını tespit ettiler. Bu da demek oluyor ki bahsettiğimiz felaket devrinde Dünya’nın manyetik alanı öylesine zayıflamıştı ki pusulalar kuzey kutbunu bulmakta zorluk çekerdi.