Dünyada birinci defa yalnızca Türkiye’de üretilecek! ASC zerrecik aşısı koronavirüsle çabada çığır açacak

Dünyada birinci defa yalnızca Türkiye’de üretilecek! ASC zerrecik aşısı koronavirüsle çabada çığır açacak

Şubat 5, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’deki bilim insanları, farklı özelliklere sahip koronavirüs aşılarına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmaları yürüten isimlerden biri de Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısım Lideri Prof. Dr. Nesrin Özören.

ELDE EDİLEN BİRİNCİ SONUÇLAR OLUMLU

Milliyet’ten Mert İnan‘ın haberine nazaran, koronavirüs’e karşı mRNA, DNA, inaktif ve vektör aşı adaylarından farklı olarak, dünyada birinci kere yalnızca Türkiye’de üretilecek ASC zerrecik aşısı üzerinde çalışan Prof. Dr. Özören, önümüzdeki Mayıs ayından itibaren Faz çalışmalarına başlayacakları muştusunu verdi. ASC zerrecik aşı çalışmalarında, hayvan deneylerinin tamamlandığını ve elde edilen birinci sonuçların olumlu olduğunu belirten Prof. Dr. Özören, aşının virüsü nasıl etkisiz hale getireceğini anlattı:

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirdiğimiz dört dünya bölgesinde patentli birinci ve tek biyolojik buluş olan ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform aşı teknolojisi, bedenimizdeki protein yapısının immün sistemi uyarması üzerinden çalışıyor. Korona aşısı projemizde ASC zerreciklerinden aşı teknolojisini kullanıyoruz. Bu daha evvel hiç kimsenin denemediği bir aşı teknolojisi. ASC proteini bedenimizde bulunan bir protein ve enteresan bir yapısı var. Hücreye bir patojen yahut mikrop geldiğinde tetiklenen bir kompleks oluşturuyor. Yani koronavirüs yüzey proteini taşıyan ASC mikrokürecik yapıları, zerrecikler bedeninize girdiğinde akyuvar hücrelerimiz bunu algılayarak, savunma sisteminizi harekete geçirecek.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısım Lideri Prof. Dr. Nesrin Özören.

“2022’DE AŞIMIZIN PİYASAYA ÇIKMASINI HEDEFLİYORUZ”

Geliştireceğimiz aşıda ASC proteini akyuvarlara yerleşecek ve virüsü tespit ettiğinde savunma sistemine ikaz verecek. Üzerinde çalıştığımız aşının hayvan deneyleri kısmında aktifliğini görmüş durumdayız. Çalışmalarımızda 1 yılı geride bırakmak üzereyiz. FAZ 1 müracaat evrakı için gerekli son araştırma usullerini de tamamlandıktan sonra Mayıs ayında Faz 1 deneylerine başlamayı planlıyoruz. Her şey yolunda giderse Kasım, Aralık üzere Faz 3’e geçmiş oluruz. 2022’de ise aşımızın piyasaya çıkmasını hedefliyoruz. Aşımız Kovid-19’la çabada çığır açacak.”

“ODA SICAKLIĞINDA BOZULMAZ”

Türk bilim insanları olarak dünyaya yeni dizayn bir aşı sunmuş olma savını taşıdıklarını kaydeden Prof. Dr. Özören, “Aşımızın tercih edileceğine inanıyoruz. Zira ASC zerrecik aşısı oda sıcaklığında bozulmayacak. Eksi 70 derecede taşınma ve saklanma üzere ihtiyaçlara muhtaçlık duyulmayacak. En kıymetlisi üzerinde çalıştığımız aşı dizaynının büsbütün bedenimizde bulunan doğal yapı üzerinden koruyuculuk sağlayacak olması. DNA ve RNA formüllerinden daha inançlı olacak ve Afrika, Asya, Türk Cumhuriyetleri bizim aşımıza basitçe erişebilecek” diye konuştu.

“RİSK KÜMESİNE ÇİN AŞISINI ÖNERİYORUM”

MRNA aşısının güvenilirliğine yönelik bilhassa toplumsal medyada uzmanlar ortasında başlayan tartışmalara değinen Prof. Dr. Özören, şunları söyledi:

“Geldiğimiz noktada Çin menşeili aşının daha inançlı olduğunu görüyoruz.Risk kümesindeki insanlarımızınÇin aşısından olmalarını tavsiye ediyorum. Mrna aşılarında RNA molekülü bulunuyor. RNA’yı denetim edemediğimiz üzere, RNA aşıları bedende çok immün cevapların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum herkes için geçerli olmasa da kimi bireyler de hücre içinde diğer düzeneklere ziyan verme riski kelam konusu olabilir. Bizim üzerinde çalıştığımız ASC zerrecik aşısı ise büsbütün bedenimizde bulunan protein üzerinden çalışacak.”