Dünyada Birinci Defa Biyo 3D Yazıcı Kullanılarak Pirzola Üretildi

Dünyada Birinci Defa Biyo 3D Yazıcı Kullanılarak Pirzola Üretildi

Şubat 10, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs salgını müddetince protein kaynaklı besinlere olan talep artmaya başladı ve birçok besin firması, alternatif yiyecekler üzerine ağırlaşmaya başladı. 3D yazıcılar ile neredeyse her şeyin üretilebileceği bu periyotta, birinci olarak NovaMeat isimli bir şirket yalnızca bitkisel kaynaklar kullanarak 3D yazıcıdan et üretmeye başlamıştı.

3D et üretimine yeni bir atılım, İsrail merkezli bir şirket olan Aleph Farms’dan geldi. İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden biyomedikal mühendislerle güçlerini birleştiren şirket, biyo 3D baskı teknolojisinden yararlanarak dünyanın birinci 3 boyutlu yazıcıdan çıkan kemiksiz pirzolasını üretti.

“Üretilen et, son derece yumuşak ve lezzetli”

Pirzola üretme sürecinde, etin büyümesi, gelişmesi ve tadının misal olabilmesi için ineğin biftek kısmında yer alan dokulardan örnek alındı. Bu dokular, laboratuvar ortamında kuluçka makineleri sayesinde hayvan hücrelerine dönüştürüldü. Elde edilen 4 farklı hayvan hücresi, biyo 3D yazıcıda mürekkep olarak kullanılmak üzere hazır hale getirildi.

Aleph Farms’ın, üretilen pirzolalar hakkında şu sözleri kullandı; “Pirzola, öldürülen ineklere emsal bir kas yapısına ve yağ oranına sahiptir ve en az marketlerden alacağınız etler kadar yumuşak ve lezzetlidir.”

Aleph Farms, bu teknoloji sayesinde artık her türlü eti üretebileceklerini ve laborutuvarlarındaki et portföylerinin genişletileceğini lisana getirdi. Etlerin market ve kasap üzere tedarik yerlerine dağıtılabilmesi için şirketin öncelikle 3D yazıcılar ile üretilen etlerin insan sıhhatine ziyan vermediğini kanıtlayarak yasal bir müsaade alması gerekiyor. Şirket, geçtiğimiz yıllarda bu teknolojiye benzeri bir teknik kullanarak 3D yazıcıdan ince çekilmiş kıyma üretmeyi başarmıştı ve kıymaların birkaç sene içerisinde market raflarındaki yerini alacağını belirtirken, pirzolalar hakkında rastgele bir tarih vermedi.