Dünya bu araştırmayı konuşuyor: Koronavirüsü yenen hastaların gözlerinde nodül oluşuyor

Dünya bu araştırmayı konuşuyor: Koronavirüsü yenen hastaların gözlerinde nodül oluşuyor

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs salgınına karşı aşılama süreci Türkiye‘de dahil olmak üzere birçok ülkede devam ederken Fransa‘da yapılan bir araştırma memleketler arası kamuoyunun gündemine oturdu.

129 HASTADAN 9’UNDA TESPİT EDİLDİ

Saygın tıp mecmualarından Radiology’de yayınlanan araştırmada bilim insanları ülke genelindeki 16 hastaneden 4 Mart ile 1 Mayıs 2020 ortasındaki koronavirüs hastalarından bilgi aldı. Uzmanlar beyin MR sonuçlarını incelerken 129 hastadan 9’unun gözünün art tarafındaki makula bölgesinde nodüller oluştuğunu tespit etti. Bilim insanları yaklaşık yüzde 7’ye denk gelen bu durumu tespit ederek bunun koronavirüsün bir tesiri olabileceğini duyurdu.

MR KULLANILARAK KEŞFEDİLEN BİRİNCİ OLAYLAR

Paris Üniversitesi’nde doçent olan ve araştırmayı yürüten Dr. Augustin Lecler, “Biz birtakım hastaların gözlerinin ardında nodül olduğunu tespit ettik. Bu MR kullanılarak keşfedilen birinci hadiseler. Bu tıp teknolojik yollarla erken müdahale edilebilir” dedi.

Fransa’da yapılan araştırmada gözün ardında ufak nodüller oluştuğu tespit edildi.

SEBEBİ ŞİMDİ BİLİNMİYOR

Uzmanlar net bir görüş için hayati bir kıymete sahip olan bu bölgedeki ufak nodüllerin oluşmasına neyin sebep olduğunu şimdi tespit edemedi. Lakin araştırmada entübe hastaların yüzüstü yatmalarının bir sebep olabileceği ve öteki sebepler ortasında ise virüsün sebep olduğu enfeksiyon olabileceği kaydedildi.

8 HASTA AĞIR BAKIM ÜNİTESİNDE KALDI

Gözlerinde nodül oluşan hastalardan 6’sının obez, ikisinin diyabet ve ikisinin de hipertansiyon sorunu olduğunu açıklayan yetkililer 8 hastanın da ağır bakım ünitesinde kalmak zorunda kaldığını açıkladı.