DSÖ’nün bir dediği oburunu tutmuyor! Koronavirüsün kökeniyle ilgili bir çelişkili açıklama daha

DSÖ’nün bir dediği oburunu tutmuyor! Koronavirüsün kökeniyle ilgili bir çelişkili açıklama daha

Şubat 13, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans prosedürüyle düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine kıymetlendirme yapan Ghebreyesus, “Bu, çok güç şartlarda çok kıymetli bir bilimsel çalışma oldu.” dedi.

“VİRÜSÜN KÖKENİNE DAİR TÜM HİPOTEZLER MASADA”

Ghebreyesus, DSÖ heyetinin Kovid-19’un kökenine ait Çin’de yaptığı çalışmaları özetleyen bir raporun gelecek hafta yayımlanacağını aktardı.

Virüsün kökenine ait birtakım hipotezlerin çürütüldüğüne dair görüşler ileri sürüldüğüne işaret eden Ghebreyesus, “Heyetin kimi üyeleriyle konuştuktan sonra, tüm hipotezlerin açık kaldığını ve daha fazla tahlil ve çalışmaya ihtiyaç olduğunu teyit etmek isterim.” sözünü kullandı.

“ÇİN’DEKİ ARAŞTIRMALAR TÜM SORULARA KARŞILIK BULAMAYACAK”

Ghebreyesus, bilim heyetinin Çin’deki araştırmalarında tüm sorulara yanıt bulamayacağını söylediklerini anımsatarak, bununla birlikte virüsün kökenini anlamaya yaklaştıran kıymetli bilgiler edinildiğini anlattı.

“Misyon, salgının birinci günlerini daha yeterli anlamayı başardı ve daha fazla tahlil ve araştırma için alanlar belirledi.” diyen Ghebreyesus, heyete çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

“PEK ÇOK YENİ BİLGİYE SAHİBİZ”

Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine kıymetlendirme yapan Danimarkalı uzman Embarek, “Aralık 2019’da neler olduğunu çok çok daha âlâ anlıyoruz.” sözünü kullandı.

DSÖ bilim heyeti ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşmuştu.

LABORATUVAR SIZMA İHTİMALİ YOK DENMİŞTİ

Embarek, heyetin Çin’deki çalışmalarının sona ermesinin akabinde 9 Şubat’ta ABD’nin yansısını çeken açıklamalar yapmıştı.

Embarek, Kovid-19’un aracı tipler vasıtasıyla insanlara geçme mümkünlüğünün yüksek bir ihtimal olduğunu lakin daha fazla spesifik çalışmaya gereksinim duyulduğunu tabir etmişti.

Virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını aktaran Embarek, dondurulmuş besin ve eser ticareti yoluyla bulaşmasının ihtimaller ortasında olduğunu hatırlatmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise yeni tip koronavirüsün “Vuhan’daki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını” beyan eden DSÖ uzmanının raporunu yakından inceleyeceklerini lakin kendi bağımsız bilgilerini toplayıp sonuca varmak istediklerini açıklamıştı.

BESİN PAZARI TEZİ DA YALANLANMIŞTI

DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov geçtiğimiz günlerde, Kovid-19’un kökenine dair yaptığı açıklamada, Vuhan’daki besin pazarında salgının yayılması için tüm şartların olduğunu lakin bunun virüsün oradan kaynaklandığı manasına gelmediğini söylemişti.

KORONAVİRÜS, BİRİNCİ KERE VUHAN’DAKİ BESİN PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Dünya, Kovid-19 salgınından birinci defa Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli teneffüs yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, birinci sefer Vuhan’da deniz eserleri besin pazarını ziyaret eden şahıslarda görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da birinci hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu iddia edilen, daha evvel bilinmeyen cinsteki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Altuğ