Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Bahsin uzmanı, korsanların vahim prosedürünü anlattı

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Bahsin uzmanı, korsanların vahim prosedürünü anlattı

Ocak 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsanların saldırısına uğradı. Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15’i kaçırıldı, 1’i öldürüldü, mürettebattan 3 kişi ise gemiyi inançlı bir limana götürdü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “15 denizcimizin salimen Türkiye’ye dönmesi için tüm imkanlarımız seferber edilmektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren iletelefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, taarruzdan kurtulan 3 işçi hakkında bilgi alırken kaçırılan denizciler için teşebbüslerin sürdüğünü aktardı.

GEMİ BOTLARLA NASIL KAÇIRILIR?

Geminin botlarla kaçıldığının açıklanması üzerine tenkitler artınca Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisi Savaş İnanç, merak konusu olan “Botla koca gemi nasıl rehin alınır?” sorusuna karşılık verdi.

Babasının bir gemi kaptanı olduğunu belirten İnanç, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama, tenkitlere ait “Lütfen yazdıklarımı okuyup empati yapmaya çalışın” ihtarında bulundu.

“KORSANLAR GEMİNİN DÖRT BİR YANINA BOMBA YERLEŞTİRİR”

Paylaşımına “4 kişi zodyak botla koca gemiyi nasıl mı rehin alıyor?” sorusuyla başlayan İnanç, yanıtı adım adım örneklerle verdi.

İnanç, zodyak botların gemiye oranla çok süratli ve hareketli hareket edebildiğini tabir ederek, gemiye yaklaşan korsanların geminin dört bir yanına bomba yapıştırdığını aktardı.

“KAPTAN KÖŞKÜNE ATEŞ AÇIYORLAR”

Korsanların daha sonra, deniz telsizi ile gemi ismini çağırarak gemi gövdesine bomba yerleştirdiklerini ve geminin durmaması halinde bombayı patlatacaklarını söylediklerini belirterek, şu sözleri kullandı:

Geminin kaptan köşkü ateş açıyorlar. Kancalar atarak gemi güvertesine tırmanıyorlar.

Güverteden doğruca ömür mahalli kaportasına gidip içeri girdikten sonra ikiye üçe ayrılıp birinci küme köprüüstüne, ikinci küme makine dairesine, üçüncü küme ise kamaralara dalıp işçisi zorla alıkoyuyorlar. Karşı koyan olursa şiddet uygulamaktan geri durmuyorlar.

“KENDİMİZİ BİR YERE KİLİTLEMEKTEN ÖTEKİ DERMANIMIZ YOK”

Yazdıklarının bir senaryo ya da bir oyundan kesit olmadığını hatırlatan İnanç, “Ben kaptan çocuğuyum, gemide büyüdüm ve denizci oldum. Gemide asla ve asla kendinizi korsanlara karşı savunamazsınız. Onların silahları var bizim tork anahtarımız. Kendimizi bir yerlere kilitlemekten öteki dermanımız yok” tabirleriyle hücumda neler yaşandığını aktardı.

“LÜTFEN EMPATİ YAPMAYA ÇALIŞIN”

İnanç, tenkitlere ait “Lütfen yazdıklarımı okuyup empati yapmaya çalışın ve bir daha düşünün” ihtarında bulunarak, “Namlunun ucunda köprüüstünde yere yatırılmışsın gözün kapalı halde, kamaranda yatağının başındaki aile fotoğrafını son bir kere getiriyorsun gözünün önüne, dünyanın bir ucunda sevdiklerine hasret!” kelamları ile gemi çalışanının içinde bulunduğu sıkıntı anları gözler önüne serdi.